Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
21 Eylül 2023 Perşembe

Üretici fiyatlarında rekor düşüş: 74 yıl sonra bir ilk

Federal İstatistik Dairesi (Destatis), ağustos ayında üretici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 12,6 gerileyerek 1949'dan bu yana kaydedilen en keskin düşüşün kaydedildiğini duyurdu.

Destatis, bu düşüşün büyük ölçüde baz etkisinden kaynaklandığını ifade etti. Temmuz 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından fiyatların yüzde 45,8 gibi rekor bir oranda arttığını hatırlattı. Üretici fiyatlarındaki gerilemenin temel nedeni, enerji fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra ara malı fiyatlarında yaşanan düşüş olarak gösteriliyor.

Temmuz ayında Almanya'da enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 19,3 oranında gerilerken, bu düşüşte elektrik fiyatlarının en fazla etkili olduğu belirtildi. Enerji fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 31,9; elektrik fiyatları ise yüzde 42 oranında düştü.

Ancak aynı dönemde gıda fiyatları ise artmaya devam etti. Meyve ve sebze fiyatları bir yıl öncesine göre ortalama yüzde 18 artış gösterirken, ayçiçek yağı yüzde 40, tereyağı ise yüzde 32 oranında ucuzladı.

Uzmanlar, üretici fiyatlarındaki genel düşüşün, günlük hayatta yaşanan fiyat artışlarının yavaşlamasına yol açacağını öngörüyorlar. Şu anda Almanya'da enflasyon oranı yüzde 6,1.

Geri Dön 21 Eylül 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN