Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
21 Aralık 2022 Çarşamba

Üretici enflasyonu düştü, fiyatların da düşmesi bekleniyor

Almanya’da üretici fiyatları ikinci kez azaldı. Üretici fiyatlarının düşmesiyle birlikte enflasyonda da azalma bekleniyor.

Üretici enflasyonu düştü, fiyatların da düşmesi bekleniyor

Almanya’da üretici enflasyonu üst üste ikinci kez aylık bazda azaldı. Kasım ayındaki azalma oranı yüzde 3,9 oldu. Enflasyonun en önemli göstergesi olan Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) bu düşüş, önümüzdeki dönemde tüketici enflasyonunun da düşeceğinin habercisi.

Birçok ekonomi uzmanı da enflasyonda zirvenin görüldüğü, bundan sonra düşüş eğilimine geçeceği görüşünce. Fakat dikkat; bu sözler fiyatların düşeceği anlamına değil, artış hızının azalacağı anlamına geliyor. Yani fiyatlar yine yükselecek ama daha az miktarda zamlar gelecek.

Bazı uzmanlarsa bu görüşe katılmıyor. Üretici fiyatları, gecikmeli olarak son fiyatlara yansıtılıyor. Doğalgaz ve elektrik konusunda hala büyük bir endişe var. Şu anda depoların yüzde 88’i dolu ama kış bu şekilde sert geçmeye devam ederse, depolar yaza doğru tamamen boşalabilir. Bu da sanayide büyük kriz anlamına gelir. 

Bunun dışında, aylardır ilk kez pozitif göstergeler geliyor. Anketlerde de üreticinin güveni artış eğiliminde. Şirketler, tatil sezonuna olumlu giriyor.

Geri Dön 21 Aralık 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN