Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
24 Eylül 2022 Cumartesi

Uniper’e aktarılacak miktar değişebilir

Almanya, enerji arzını güvence altına almak adına Uniper’i kamulaştırdığını duyurmuştu. Ancak Uniper’e aktarılacak 9 milyar avroluk sermayenin değişebileceği söylendi.

Uniper’e aktarılacak miktar değişebilir

Almanya, enerji arzını güvence altına alabilmek için Finlandiya kamu şirketi Fortum'un çoğunluk hissesine sahip olduğu Uniper’i kamulaştırdığını duyurmuştu. Bu kapsamda Uniper'e 8 milyar avroluk bir sermaye aktarılması planlanıyordu. Ancak Berliner Zeitung’un haberine göre, Ekonomi Bakanı Habeck, Uniper’e aktarılacak miktarın (Gesellschafterdarlehens) değiştirilebileceğini söyledi. Ekonomistler, şirketin içinde bulunduğu iflas krizinin, Ukrayna Savaşı’ndan çok, Uniper'in iş modelinin çökmesi nedeniyle yaşandığını düşünüyor. Şirketin özellikle belediyelere sunduğu uzun süreli sözleşmeler nedeniyle zarar ettiği tahminler arasında.

Üç aşamalı süreç

Bloomberg'in tahminlerine göre, kurtarma paketinin Almanya’ya maliyeti 30 milyar avro civarında olacak. Ayrıca VNG ve SEFE gibi gaz ithalatı yapan Alman şirketler de yakın zamanda kamulaştırılabilir. Ekonomistler, enerji krizinden Almanya’nın üç aşamalı bir süreçte kurtulabileceğini düşünüyor: 

1- Doğalgaz tedariği yapan şirketlerin kamulaştırılmalı

2- Tavan fiyat uygulaması getirilmeli

3- Fazladan kar eden şirketler vergiye tabi tutulmalı.

Ancak kamulaştırılmış tedarik şirketlerine doğalgazın nereden geleceği de Almanya için büyük bir soru işareti.  Sıvılaştırılmış doğalgaz için yeterli altyapı ve saha olmadığını söyleyen uzmanlara göre Almanya, ABD, Katar, Norveç, Suudi Arabistan gibi ülkelerle masaya oturabilir. Ancak bu ülkelerde fiyatlara uygulanacak üst sınıra sıcak bakmıyor. 

Geri Dön 24 Eylül 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN