Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
22 Eylül 2022 Perşembe

Uniper kamulaştı ama doğalgaz katkı payı gelecek

Almanya hükûmeti, enerji krizinde arzı güvence altına almak adına enerji şirketi Uniper’i kamulaştırdı. Bakan Habeck, 1 Ekim’de yürülüğe girmesi beklenen doğalgaz katkı payında ise ısrarlı.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Alman hükûmetinin enerji şirketi Uniper'e 8 milyar avro sermaye aktarılacağı belirtilerek, hükûmetin Finlandiya kamu şirketi Fortum'un Uniper'deki yüzde 77,9'luk hisse payının hisse başına 1,70 avro karşılığında alacağı aktarıldı.

Bakanlığın açıklamasında, sermaye artırımının ve hisse alımının tamamlanmasının ardından hükûmetin Uniper'in yaklaşık yüzde 99'una sahip olacağı belirtildi. Böylece hanehalkı ve şirketler için enerji arzının güvence altına alınacağı vurgulandı.

Doğalgaz katkı payında geri adım yok

Bununla birlikte Ekonomi Bakanı Robert Habeck, tartışmalı doğalgaz katkı payında geri adım atmıyor. Federal Ekonomi Bakanlığı'nın Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi, Reuters haber ajansına verdiği demeçte "Uniper'ın kamulaştırılmasından sonra, doğalgaz katkı payının temel dayanağı artık geçerli değil" diyerek doğalgaz katkı payına bağlı kalmayı eleştirdi. Ne var ki Bakan Habeck, daha önce düzenlemenin çok para kazanmış ve halkın vergisine ihtiyaç duymayan bazı şirketleri de kabul etmesine rağmen, doğalgaz katkı payının planlandığı gibi 1 Ekim’de yürürlüğe gireceğini söyledi.

Yasal altyapı

Uniper'in kamulaştırılması işlemi yaklaşık 3 ay sürecek. Bu süre zarfında da ek katkı payının hayata geçirilmesi planlanıyor. Ek katkı payı tahsil edilirken, henüz Uniper kamulaştırılmış olmayacağı için anayasal bir sorun oluşturmadığı belirtiliyor. Kamulaştırma sonrası, doğalgaz katkı payı düzenlemesi yeniden gözden geçirilecek. Çünkü doğalgaz katkı payının asıl amacı başta Uniper olmak üzere enerji şirketlerini desteklemekti. 

Geri Dön 22 Eylül 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN