Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
13 Kasım 2023 Pazartesi

Ukrayna'ya askeri yardım iki katına çıkıyor

Almanya, Ukrayna'ya askeri yardımı iki katına çıkaracak. Bu artışla birlikte, NATO'nun, GSYH'nin yüzde 2'sini savunmaya ayırma hedefinin üzerine çıkılacak.

Almanya Savunma Bakanlığından bir sözcü, Federal Meclis komitesinin henüz müzakereleri tamamlamadığını söyledi ancak ayrıntı vermedi. Öte yandan, Alman medyası, Meclis Komisyonu'nun ek 4 milyar avroyu onaylayacağını öne sürdü. Reuters'ın Berlin'den bir kaynağa dayandırdığı haberine göre; koalisyon, Ukrayna'ya yapılan askeri yardımın 2024'te 8 milyar avroya çıkarılması konusunda prensip anlaşmasına vardı.

NATO hedefinin üzerine çıkıyor

Aynı kaynak, bu artışın Almanya'nın NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarını gayri safi yurtiçi hasılaların yüzde 2 seviyesine çıkarma hedefini aşarak yüzde 2,1'e yükselteceğini belirtti. Bu kararın parlamento tarafından onaylanması durumunda, artışın Meclis'ten zorlanmadan geçmesi bekleniyor; çünkü üçlü koalisyonun meclisteki sandalye sayısı, muhalefeti geride bırakıyor.

Adı açıklanmayan kaynak, trafik ışığı koalisyonu vekillerinin, 2024 federal bütçe önerisi üzerinde anlaşmaya vardıklarını, 16 Kasım Perşembe günü Federal Meclis'te yapılacak bütçe komitesi resmi toplantısı öncesinde dile getirdi.

Bild gazetesi de, komisyonun ek 4 milyar avroyu onaylamayı planladığını bildirdi.

SPD askeri bütçe sorumlusu: Koalisyonun büyük bir başarısı

SPD askeri bütçe sorumlusu Milletvekili Andreas Schwarz ise, "Askeri harcamaların iki katına çıkarılması hem doğru hem de önemli. Bu hamle ile hem Ukrayna'ya verdiğimiz sözün altını gerekli fonlarla doldurmuş olacağız. Hem de NATO yükümlülüğümüzü yerine getirebileceğiz ki bu da koalisyonun büyük bir başarısıdır" şeklinde konuştu.

AB içinde muhalefet var

Hafta içinde Avrupalı diplomatlar, Avrupa Birliği'nin Ukrayna'ya askeri yardım için 20 milyar avroya kadar harcama yapma planının bazı AB ülkelerinin muhalefeti ile karşılaştığını açıklamışlardı.

Geri Dön 13 Kasım 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN