Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya Hessen: İlk evini alana devletten destek - 23 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Şubat 2024 Perşembe

Ukrayna Savaşı'nın faturası dar gelirliye kesildi

Rusya-Ukrayna Savaşı, Almanya'ya şimdiye kadar 240 milyar avroya mâl oldu. Faturası ise dar gelirliye kesildi.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasının üzerinden 2 yıl geçti. Savaş, Alman ekonomisini derinden etkiledi. Enerji maliyetlerindeki hızlı artış ve tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar, Alman ekonominin üzerinde baskı oluşturdu. Alman Ekonomik Araştırma Enstitüsü (DIW), savaşın Almanya'ya şimdiye kadar 240 milyar avroya mal olduğunu hesapladı.

DIW Başkanı Marcel Fratzscher, Almanya'nın ekonomik kaybının 200 milyar avroyu aştığını belirtti. 2022'de yüksek enerji maliyetlerinin Alman ekonomisinin büyümesini yüzde 2,5 puan ya da yaklaşık 100 milyar avro düşürdüğü, benzer etkilerin 2023'te de devam ettiği ifade edildi. Fratzscher, savaşın özellikle düşük gelirli grupları vurduğuna dikkat çekerek, bu kesimin yüksek gelir gruplarına kıyasla 2 ila 3 kat daha yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya kaldığını vurguladı. Alman devletinin enerji yoğun şirketlere sübvansiyon sağladığını, ancak düşük gelirli vatandaşların mali zorluklarla baş etmek zorunda kaldığını belirtti.

IW Araştırmacısı Michael Grömling ise, koronavirüs pandemisinin sonuçlarının 2022 ve 2023'te de hissedilmeye devam edeceğini, bu durumun Ukrayna savaşının Alman ekonomisi üzerindeki tam etkisinin hesaplanmasını güçleştirdiğini dile getirdi.

Geri Dön 22 Şubat 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN