Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
02 Nisan 2023 Pazar

Türkiye İşçi Partisi, Berlin-Kreuzberg’de ofis açtı

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Berlin-Kreuzberg’de bir ofis açtı. TİP Almanya Örgütü üyeleri, 1-30 Nisan boyunca vatandaşların sorularını cevaplamak, seçim ve oy kullanma prosedürleri ile ilgili bilgi vermek için Adalbertstrasse 83 adresinde olacaklar. 

Türkiye İşçi Partisi, Berlin-Kreuzberg’de ofis açtı

Ofisin açılışı vesilesiyle 1 Nisan’da düzenlenen buluşmaya katılım yüksek oldu. Açılışta, CHP Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolat ve HDP Berlin Sözcüsü Mazlum Karagöz de konuşma yaptı.

TİP Berlin Örgüt Sorumlusu Yaren Selin Acar, yaptığı konuşmada, "Hepimiz aynı öfkeyle, aynı kırgınlıkla buraya geldik. Öfkenin doğru yere kanalize edilmediğinde ne zararlara yol açtığına hepimiz tanıklık ettik. En çok zarar görenler de hep kadınlar, azınlıklar, işçi sınıfı oluyor" ifadelerini kullandı. Acar, Kreuzberg’de açtıkları yeni ofiste bir ay boyunca her gün TİP Almanya Örgütü üyelerinin bulunacağını, kapılarının tüm vatandaşlara açık olduğunu vurguladı. 

CHP Berlin Birlik Başkanı Kenan Kolat, seçimlere yurt dışından katılımın çok düşük olduğuna dikkat çekti. 2018 seçimlerinde Berlin’deki seçmenlerin sadece yüzde 49’unun sandığa gittiğini dile getiren Kolat, "Önceliğimiz, bu seçimlerde katılımı artırmak. Seçmenlerin en azından yüzde 60’ının oy kullanmasını hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Adres beyanı yapmak için son tarih bugün 

Kolat, yurt dışından oy kullanacak, ancak birinci ikamet adresi yurt dışında olmayan ve henüz adres beyanı yapmayan vatandaşların bugün de Konsolosluklara giderek adres beyanında bulunabileceğini hatırlattı. 

Konsolosluklar, 2 Nisan Pazar günü de 8.30-15.00 saatleri arasında hizmet verecek. Adres beyanı yapmak için T.C. nüfus cüzdanı veya pasaportunuzla Konsolosluğa gidebilirsiniz. 

Yurt dışından kullanılan oylar güvende olacak mı?

Yurt dışında sandıkların iki hafta boyunca açık kalacak olması ve oyların Türkiye’ye gönderilme süreci, birçok seçmende oyların güvenliğiyle ilgili soru işaretleri yaratıyor. 

Kenan Kolat, sandık güvenliği için Almanya’da 175 kişilik bir kadro oluşturulduğunu kaydetti. Bu kadrodakilerin yaklaşık 120’si müşahit, 60’a yakını ise sandık görevlisi olarak çalışacak. 

Yurt dışındaki her bir sandıkta, AKP, CHP, ve MHP’nin kurul üyeleri ve müşahitler bulunacak. Oy verme işlemleri bittiğinde sandıklar 4’er kez kilitlenecek ve sayım işlemi için Ankara’ya gönderilecek. Sandıklarda görevli kurul üyeleri de kilitli sandıklarla beraber Türkiye’ye gelecek. 

TİP Berlin Örgüt Sorumlusu Yaren Selin Acar ise, sandık güvenliği için Emek ve Özgürlük İttifakı olarak CHP ile koordineli bir çalışma yürüteceklerini aktardı. 

TİP adına müşahitlik yapmak isteyenler, Yurtdışı - 2023 Genel Seçim Gönüllü Formu’nu doldurarak gönüllü olabilecekler: https://forms.gle/8YSXiFLQP6LmdagJ9

-ZEYNEP SAĞANAK-

Geri Dön 02 Nisan 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN