Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
27 Ekim 2022 Perşembe

Türkçe konuşan 9 yaşındaki öğrenciye ceza veren okul geri adım attı

Almanya'da teneffüste arkadaşıyla Türkçe konuşan 9 yaşındaki kıza öğretmeni ceza verdi. Aile konuyu yetkili mercilere taşıdı. Okul geri adım attı.

Baden-Württemberg’de 9 yaşındaki kız öğrenci ders arasında arkadaşıyla Türkçe konuştu. Öğretmeni “Neden Almanca konuşuyoruz” konulu yazı yazmasını isteyerek öğrenciyi cezalandırdı. Bunun üzerine öğrencinin ailesi konuyu eyaletin Eğitim Bakanlığına taşıdı.

Okul yönetimi ise aileye anlaşma teklifinde bulundu. Aile teklifi kabul etti. Avukat Yalçın Tekinoğlu, okulun davayı kaybedeceğini bildiği için anlaşma önerdiğini ve ailenin de kabul ettiğini ifade etti. Tekinoğlu, yetkililere çocuğun ders arasında Türkçe yerine İngilizce veya Fransızca konuşması durumunda cezalandırılacak mıydı diye sorulduğunu söyledi.

Yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bağımsız, özgür, kendisine güvenen çocuklar yetiştirmek ve çocukları severek büyütmek istiyoruz. 9 yaşındaki bir çocuğa ceza verilmesi, hukuki ve pedagojik açıdan bizim tarafımızdan kabul edilemezdi. Dava sürecinin başında Eğitim Bakanlığı bizim anlaşma teklifimizi kabul etmemişti. Süreç içinde okulun haksız olduğunu görünce kabul etmek zorunda kaldı.

Mahkeme tarihi yaklaştı ve denetleme kurulunun tespitleri ortaya çıktı. Ders arasında herkes doğal olarak ana dilini ya da istediği dili kullanabilir, bunu kimse kısıtlayamaz. Yapılan incelemenin ardından okul yönetimi bu cezanın kanunsuz olduğunu, dolayısıyla davayı kaybedeceğini anladı ve bu haksızlık karşısında geri adım attı. Bizim süreç başında önerdiğimiz anlaşmayı kabul etti. Mahkeme masrafları eyalet hükûmeti tarafından karşılanacak.

Geri Dön 27 Ekim 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN