Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
26 Ekim 2023 Perşembe

Tünelin sonunda ışık göründü: 7 ay sonra bir ilk

Almanya'da İş Ortamı Güven Endeksi, Nisan 2023'ten bu yana ilk kez yükseldi.

Almanya'da bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), kasım ayı Almanya İş Ortamı Güven Endeksi sonuçlarını açıkladı. Verilere göre, eylülde 85,8 puan olan İş Ortamı Güven Endeksi, kasım ayında 86,9 puana yükseldi. Bu, Alman ekonomisinin en önemli ölçüm aracı olan endekste Nisan 2023'ten beri ilk kez bir artış yaşandığı anlamına geliyor.

Ifo Başkanı Clemens Fuest, değerlendirmesinde Alman şirketlerinin ekonomiye olan güvenin arttığını söyleyerek, "Şirketler mevcut işlerinden daha memnunlar ve geleceğe daha umutlu bakıyorlar. Bu, Alman ekonomisinin ilerleyen aylarda olumlu bir gelişme yaşayabileceği anlamına gelebilir" dedi.

DZ Bank Ekonomi Uzmanı Christoph Swonke ise şirketlerin iyimserliklerinin ekonominin istikrar kazanma olasılığını artırdığını belirtti, ancak henüz kesin bir pozitif eğilim görülmediğini ekledi.

VP Bank Başekonomisti Thomas Gitzel ise Ifo verilerinde umut verici işaretler olduğunu söyledi ve inşaat sektörünün siparişlerindeki artışa dikkat çekti.

Almanya, küçülen tek gelişmiş ülke olacak

Almanya ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,1 küçülmüş, yılın ikinci çeyreğinde ise büyüme gösterememişti. Uluslararası Para Fonu (IMF), 12 Ekim’de Almanya'nın bu yıl için büyüme beklentisini yüzde eksi 0,3'ten eksi 0,5'e indirerek, bu yıl küçülen tek gelişmiş ülke olacağını bildirmişti.

Geri Dön 26 Ekim 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN