Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da tünelin ucunda ışık göründü - 20 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Ekim 2023 Pazartesi

Tüketici hakları aktivistleri ayakta

Avrupa Birliği, glifosat içeren pestisitlerin (tarım ilaçların) ruhsatını on yıl daha uzatmayı planlıyor. Tüketici hakları savunucuları ise insanlara ve çevreye verdiği zarar nedeniyle bu ilaçların yasaklanması gerektiğini savunuyor.

Ürün yetiştirilen tarlalarda, o alandaki böcekleri öldürmek için kullanılan glifosat içeren ilaçlara dair tartışmalar yıllardır devam ediyor. Glifosat içeren tarım ilaçları bu sene 15 Aralık tarihine kadar Avrupa Birliği içerisinde ruhsatlı. Ancak AB komisyonu bu kararı on yıl daha uzatmak istiyor. Nihai kararın 13 Ekim’e kadar alınması bekleniyor.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Temmuz ayında yayınlanan raporunda glifosatın insanlara ve çevreye hiçbir zararı olmadığını ortaya koydu. Ancak uzmanlar EFSA’nın verilerinde açıklar olduğu düşüncesinde.

Tüketici koruma aktivisti Lena Schmidt, glifosatın farklı kurumlarca farklı şekillerde sınıflandırıldığının altını çiziyor. Schmidt, glifosatın etkileri konusunda net verilerin bulunmadığını, bu nedenle yeterli veriye ulaşılana kadar kullanımının rafa kaldırılması taraftarı.

Birçok uzman glifosat içeren tarım ilaçlarının yasaklanmasından yana. Geçtiğimiz yıllarda 3 bin 300'den fazla bilim insanın imzaladığı açık mektupta, Avrupa Birliği’ndeki politikacılara glifosat içeren tarım ilaçlarının yasaklanması çağrısında bulunuldu.

Geri Dön 02 Ekim 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN