Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
28 Eylül 2023 Perşembe

Tüketici güveni azaldı, Almanlar tasarrufa başladı

Almanya'da tüketici güveni, nisan ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi ve Almanlar tasarrufa yöneliyor.

Uzmanlar, enflasyonun tasarruf eğilimini artırmaya devam ettiğini, tüketici güveninin toparlanma şansının ise neredeyse olmadığını belirtiyor.

Ekim ayı için ölçülen Tüketici Güven Endeksi, eksi 25,6 puandan, 0,9 puanlık bir azalma ile eksi 26,5 puana geriledi. Beklenti, endeksin eksi 26'ya düşmesi yönündeydi. GfK Araştırmacısı Rolf Buerkl, tüketicilerin ekonomik beklentilerinin bir miktar yükseldiğini, ancak gelir beklentilerinin ve satın alma eğiliminin çok az büyüdüğünü ve bunun yerine tasarruf eğiliminin önemli ölçüde arttığını söyledi.

Buerkl, artan gıda ve enerji fiyatlarının neden olduğu yüksek enflasyonun tüketici güvenini aşağı çektiğini ve bu yıl toparlanma şansının muhtemelen 'sıfıra' düştüğünü vurguladı. Tasarruf eğilimi, 2011 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşırken, işgücü piyasasındaki belirsizlik ve iş kayıplarına ilişkin endişeler de tüketici güvenini olumsuz etkiliyor.

Tüketici araştırmacılarına göre, özel hane bütçelerinde büyük satın almalar için neredeyse hiç fırsat yok. İşgücü piyasası uzmanları, bu yıl işsiz sayısının geçen yıla göre ortalama 150 bin ila 190 bin daha yüksek olacağını tahmin ediyor.

Geri Dön 28 Eylül 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN