Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
25 Ekim 2022 Salı

Trafik Işığı’nda ‘Çin’ çatlağı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’ün Hamburg Limanı hisselerinin bir bölümünü Çin merkezli Cosco'ya satmak istediği, Alman koalisyon ortakları Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller partisinin ise satışa karşı olduğu bildirildi.

Geçen yıl, Almanya'nın kuzeyindeki Hamburg Limanında faaliyet yürüten lojistik firması HHLA ile Cosco Shipping Ports arasında yapılan görüşmeler sonunda, Çinli şirket limanda üç terminalden birinin yüzde 35'lik hissesini 65 milyon dolara satın almak için teklif vermişti.

Limanın söz konusu hissesinin Çinli şirkete satışı konusunda sürece dahil olan 6 bakanlığın tümünün bu hamleye karşı olduğunun belirtildiği haberlerde, Sosyal Demokrat Partili Başbakan Olaf Scholz'un bu satışı gerçekleştirme konusunda kararlılığını sürdürdüğü ifade edildi.

Hamburg Limanı yetkililerine göre, Çinli şirketle anlaşma, Antwerp ve Rotterdam limanlarına karşı rekabette önemli bir adım olacak.

FDP Meclis Grup Başkanı Christian Dürr, konuya ilişkin değerlendirmesinde Çin’in Almanya’nın ticari ortağını olduğunu belirterek, “Ama Hamburg Limanı dahil otoriter bir rejimin hayati altyapımız üzerinde etki sahibi olmasını yanlış buluyorum. Ülkemizi bağımlı kıldığımızda neler olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz" ifadesini kullandı.

Yeşiller Partisinden Anton Hofreiter da, Almanya’nın son 20 yılda Rusya konusunda yaptığı hataları Çin ile ilişkilerinde tekrarlamama gerektiğini vurgulayarak, "Hamburg Limanı'nın bir kısmını Çin'e satmak jeostratejik bir hata olur” değerlendirmesinde bulundu.

Alman hükûmeti sözcüsü ise satış konusunda nihai kararın henüz verilmediği belirterek, Scholz’un satışta söz sahibi olan bakanlıklar ile henüz fikir alışverişinde bulunmadığını aktardı.

Geri Dön 25 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN