Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Ocak 2024 Cumartesi

Trafik ışığı kan kaybetmeye devam ediyor

Almanya'da yapılan son anketler, halkın büyük çoğunluğunun hükûmetin çalışmalarından memnun olmadığını ortaya koydu.

ZDF adına Forschungsgruppe Wahlen tarafından yapılan 'Politbarometer' anketine göre; Almanların yüzde 69'u SPD, Yeşiller Partisi ve FDP'den oluşan trafik ışığı hükûmetinin çalışmalarından hiç memnun olmazken; sadece yüzde 27'si hükûmetinin iyi iş çıkardığı görüşünde.

Ankete göre, bu pazar seçim olsa, trafik ışığı koalisyonu partilerinin toplam oy oranı yüzde 31'de kalacak. İlk sırada yer alan CDU/CSU da yüzde 31, AfD yüzde 22, Sol Parti yüzde 4, Hür Seçmenler yüzde 4 ve hafta başında resmen kurulan "Sahra Wagenknecht İttifakı (BSW)” Partisi de yüzde 4 oy alacak. Böyle bir sonuçla, CDU/CSU ve SPD veya CDU/CSU ve Yeşiller'den oluşan iki partili bir koalisyon mümkün. Ancak içinde Birlik partilerinin olmadığı bir koalisyon kurulamıyor.

BSW'nin oy potansiyeli yüzde 21

Öte yandan BSW'ye oy verilmesi olasılığı hakkındaki ayrı soru, BSW'nin oy potansiyelinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ankete göre, yüzde 4'lük bir kesim bir sonraki federal seçimde kesinlikle BSW'ye oy vermek istediğini söylese de, yüzde 17'si ise muhtemelen oy vermek istiyor. Bu da BSW'nin oy potansiyelinin yüzde 21 olduğu anlamına geliyor.

BSW'ye oy vermeyi muhtemelen düşünmeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 27 olurken, 'kesinlikle oy vermem' diyen seçmen oranı ise yüzde 47 oldu. BSW en çok oyu Sol Parti (yüzde 55) seçmeninden ve AfD seçmeninden (yüzde 36) alırken; onları Hür Seçmenler (yüzde 17), SPD (yüzde 15), CDU/CSU (yüzde 10), FDP (yüzde 6), Yeşiller Partisi (yüzde 4) izliyor.

Geri Dön 13 Ocak 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN