Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Haziran 2023 Cuma

Toplumsal dönüşüm: Alman orta sınıfı AfD’ye kayıyor

Son iki yılı kapsayan bir çalışma, Almanya'da popülist söylem ve politikalara olan ilginin, 'modern, eğitimli' kesimde de arttığını gösterdi.

Araştırma, sağ popülizmin toplum içinde genişlediğini ve modern, eğitimli kesimlerin bu söylemleri kabul etmeye başladığını ortaya koydu.

Analizlere göre, aşırı sağcı parti AfD'ye oy veren orta sınıf seçmenlerin oy oranları 2021'de yüzde 43 iken, bu yıl yüzde 56'ya kadar yükseldi. Sinus Araştırma Enstitüsü Genel Müdürü Silke Borgstedt, orta sınıfın toplumda normları belirlediğini ve bu araştırma sonuçlarının Alman toplumunun dönüşümüne işaret ettiğini savunuyor. Borgstedt, geleceğe dair beklentilerin azalmasıyla birlikte, modern orta sınıfın AfD'ye oy verme oranının arttığını ve bu kesimin ev, araba, tatil gibi normal yaşam standartlarına duyduğu ihtiyaca dikkat çekiyor.

Almanya'da siyasetçilere olan güvenin azaldığına değinen Borgstedt, ancak demokrasiye olan inancın henüz sarsılmadığını belirtiyor. Yapılan anketlere göre, Almanya'da yaşayanların yüzde 61'i adil bir ülkede yaşadıklarını düşünüyor.

AfD'ye oy veren muhafazakar seçmenlerin, ısıtma sistemlerini değiştirmek veya tatile gitmek gibi konularda maddi sıkıntılar yaşadığı ifade ediliyor.

Geri Dön 30 Haziran 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN