Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Nisan 2024 Salı

Toplu iş sözleşmesiyle çalışanlar daha fazla kazanıyor

Almanya'da yapılan araştırmada, toplu iş sözleşmesiyle çalışanların, sözleşmesiz çalışanlara nazaran daha iyi koşullarda ve daha yüksek maaşla çalıştığı ortaya çıktı.

Hans Böckler Vakfı tarafından yapılan yeni bir araştırma, Almanya'daki iş yerlerinde toplu iş sözleşmesinin varlığının çalışanlar için önemli faydalar sağladığını gösterdi. Araştırma, toplu iş sözleşmesi bulunan şirketlerde çalışanların, sözleşmesi olmayan şirketlerdeki meslektaşlarına göre daha kısa süreler çalıştıklarını ve daha yüksek ücret aldıklarını ortaya koydu.

Toplu iş sözleşmesi olmayan şirketlerde tam zamanlı çalışanlar, haftada ortalama 53 dakika daha fazla çalışıyor ve buna rağmen toplu iş sözleşmesi olan şirketlerdeki çalışanlardan yüzde 10 daha az kazanıyorlar. Bu durum, yıllık bazda toplu iş sözleşmesi olmayan çalışanların bir aylık maaş kadar gelir kaybına uğramaları anlamına geliyor.

Araştırmada, Baden-Württemberg bölgesinde toplu iş sözleşmesi olmayan tam zamanlı çalışanların, toplu iş sözleşmesi olanlara kıyasla haftada 83 dakika daha fazla çalıştığı belirtiliyor. Ücret farklılıkları özellikle Brandenburg ve Saksonya'da daha belirgin hale geliyor; burada toplu iş sözleşmesi olmayan şirketlerde çalışanlar, toplu iş sözleşmesi olan şirketlerdeki çalışanlara göre yüzde 14 ila 15 daha az kazanıyorlar.

Almanya'da 2000 yılında çalışanların yüzde 68'i toplu iş sözleşmesi kapsamında çalışırken, bu oran 2023 yılında yüzde 49'a düşmüş durumda. Bu veriler, toplu iş sözleşmelerinin çalışanlar için sağladığı koruma ve avantajların önemini vurguluyor.

Geri Dön 30 Nisan 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN