Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
09 Kasım 2023 Perşembe

Süper zenginlere 'geçici kriz vergisi' teklifi kriz yarattı

SPD, 2030 yılına kadar 'süper zenginlere yönelik geçici kriz vergisi' getirmeyi planlıyor. Ancak liberaller ve patronlar teklife tepkili.

Almanya'da iktidarın büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD), ekonomiyi iklim nötr bir şekilde yeniden yapılandırmak ve 2030 yılına kadar 1 milyon yeni iş yaratmak için 'süper zenginlere yönelik geçici bir kriz vergisi' getirmeyi planlıyor.

Sosyal Demokratlar, bu verginin geliri, Almanya devlet fonuyla özel sermayenin etkinleştirilmesi ve yıllık 100 milyar avroluk yatırım hacmi yaratılması için kullanılacağını açıkladı.

SPD'nin bir diğer önerisi de borç freninde reform yapılması. Mekanizma şu ana kadar Alman devletinin yıllık olarak gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) maksimum yüzde 0,35'i oranında yeni borç almasına izin verdi. Ancak, SPD mevcut borç freninin, Almanya için refah riski haline geldiğini ve gerekli dönüşümü yavaşlattığını düşünüyor.

Plana göre, yeni borç kuralları ile; altyapı, iklimin korunması, dijitalleşme ve eğitim alanlarında daha fazla yatırım mümkün kılınmalı.

FDP: Zenginlerden vergi almak yerine daha çok çalışalım

SPD'nin bu planı, koalisyon ortağı FDP ile yeni bir krize yol açması bekleniyor. Maliye Bakanı Christian Lindner'ın partisi FDP, en zenginlerden daha yüksek vergi alınmasını ve borç freninin askıya alınmasını kesinlikle reddediyor. Berliner Zeitung'a konuşan FDP’li Torsten Herbst, "Yeni devlet fonlarına veya daha yüksek vergilere değil, daha çok çalışma ve şirket kurmaya yönelik daha fazla teşvik içeren yeni bir performans kültürüne ihtiyacımız var" dedi. Herbst, daha yüksek vergilerin büyüme ve refah için zehir olacağı göründe.

Sol Parti: Gözümüzle görmeden inanmayız

Sol Parti ise, SPD'nin planını hayata geçirmesi konusunda şüpheli. Sol Parti Meclis Grubu Ekonomi Politikası Sözcüsü Christian Leye, "Planlanan rota düzeltmeleri doğru yönde atılmış bir adım. Ancak, FDP'ye rağmen borç freninde gerekli reformun gerçekleşeceğine ancak gözümle gördüğümde inanacağım." dedi.

Metal İşverenleri: SPD sorunu çözmek yerine daha da kötüleştiriyor

SPD'nin hamlesi, yalnızca FPD içinde eleştirilere neden olmadı. Alman metal ve elektrik endüstrisi de ikna olmuş değil. Alman Metal İşverenleri Derneği Gesamtmetall tarafından kurulan Yeni Sosyal Piyasa Ekonomisi Girişimi’nin (INSM) Genel Müdürü Thorsten Alsleben, “Almanya büyüme açısından tüm sanayileşmiş ülkelerin gerisinde kalıyor çünkü çok fazla düzenlememiz var ve herkes için çok yüksek vergiler ve enerji maliyetlerimiz var. SPD, teklifiyle bu sorunları çözmeyecek, aksine daha da kötüleştirecektir” fikrini savundu.

Geri Dön 09 Kasım 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN