Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
23 Nisan 2024 Salı

Steinmeier Türkiye'de: Döner diplomasisi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, resmi temaslarda bulunmak üzere İstanbul'a gitti. Steinmeier yanında 60 kilo da döner götürdü.

Steinmeier Türkiye'de: Döner diplomasisi

Ziyaretinin ilk gününde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir araya gelen Steinmeier, Sirkeci Garı'nda düzenlenen "Gurbette Hasret" isimli fotoğraf sergisini ziyaret etti.

Sirkeci Garı'nın önemi

Steinmeier, Sirkeci Garı'nın ziyaretinin tesadüf olmadığını belirterek, garın iki ülke arasındaki yakın bağları simgelediğini ifade etti. Alman mimar August Jachmund tarafından tasarlanan bu tarihi gar, Doğu ile Batı'yı birbirine bağlayan Orient Express'in son durağı olarak biliniyor. Steinmeier, 1960'larda yüz binlerce Türk'ün Almanya'ya misafir işçi olarak bu istasyondan yola çıktığını ve bu insanların Almanya'da toplumu şekillendirip güçlendirdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, Almanya'nın yaklaşık 3 milyon Türk kökenli insanın yaşadığı bir ülke olduğunu ve bu kişilerin Almanya'nın inşasına katkıda bulunduklarını belirtti. Ayrıca, Almanya'nın Federal Cumhuriyeti'nin 75. doğum gününü kutlayacağını ve bu kutlamaların Türk-Alman göçmenlerin hikayeleriyle zenginleşeceğini söyledi.

Deprem yardımları ve gelecek programlar

Steinmeier, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye gönderilen yardım malzemelerini ve Almanya'daki dayanışmayı hatırlattı. Ziyaretinin bir sonraki ayağında Gaziantep'e giderek depremzedeler ve yardım görevlileri ile bir araya geleceğini duyurdu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Gaziantep'te bir okul ziyareti yapacak olan Steinmeier, daha sonra Ankara'ya geçerek Anıtkabir ve Ankara Üniversitesi'ni ziyaret edecek.

Döner diplomasisi

Steinmeier'ın ziyaretinde, iki ülke arasındaki insan bağlarına vurgu yapılması bekleniyor. Bu bağların bir göstergesi olarak, Almanya'ya 1960'larda işçi olarak göç eden ve şimdi Berlin'de dönerci olan Arif Keleş, Steinmeier'in heyetine dahil edildi. Keleş, İstanbul'da verilecek bir akşam yemeğinde döner servisi yapacak.

Geri Dön 23 Nisan 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN