Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Ekim 2022 Salı

SPD liderinden işçilere zam çağrısı

SPD Lideri Saskia Esken, asgari ücretin artması üzerine toplu iş sözleşmelerinde çalışanlara zam yapılması çağrısında bulundu.

Almanya’da 1 Ekim itibarıyla saatlik asgari ücret 10,45 avrodan 12 avroya yükseltildi. Minijob işlerde ise vergiden muaf kazanç sınırı 450 avrodan 520 avroya çıktı. SPD parti lideri Saski Esken, toplu sözleşmelerle çalışanlara da zam çağrısında bulundu. Stuttgarter Zeitung’a konuşan SPDli siyasetçi “Asgari ücrete zam, maaşların da genel olarak yükseltilmesi için bir itici güçtür. Toplu pazarlıklara başlayan sendikalar, zamların enflasyona göre belirlenmesinde ısrarcı olmalıdır” diye konuştu.

Almanya İşverenler Birliği, SPD liderinin açıklamasını, ‘ekonomik cehalet’ ve ‘Asgari Ücret Komisyonu’na saygısızlık’ olarak değerlendirdi. Birlikten yapılan açıklamada “Hiçbir siyasetçi, ücret politikasını şekillendirmemeli, komisyona siyasi müdahaleler durdurulmalı” denildi.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise hafta sonu Funke Medya’ya yaptığı açıklamada, “Oranların artırılması için komisyon yeniden bir araya gelecek. Ayrıca daha adil ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için toplu pazarlığı teşvik etmeliyiz. Yüzde 52 yeterli değil” diye konuştu.

Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Clemens Fuest de asgari ücretteki artışların enflasyon krizini daha da tırmandıracağı savundu. Rheinische Post’a yaptığı açıklamada Fuest, “Asgari ücret zamları, halkın en yoksul kesiminin gelirini artırabilirse yararlıdır. Ancak özellikle küçük şirketler maaş artışlarını, ürün ve hizmet fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacak, bu da Almanya’da enflasyonu daha da tırmandıracak” şeklinde konuştu. 

Geri Dön 04 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN