Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Mayıs 2024 Çarşamba

SPD asgari ücret için bastırıyor

Asgari ücretin 15 avroya çıkarılması için SPD'nin baskıları sürüyor. FDP, CDU/CSU ve patronlar ise bu öneriye karşı.

Almanya'da Başbakan Olaf Scholz, asgari ücreti 15 avroya çıkarmak istiyor. Ancak FDP, Birlik (CDU/CSU) partileri ve işverenler bu öneriye karşı çıkıyor. SPD lideri Lars Klingbeil de asgari ücrette önemli bir artış çağrısını yineleyerek, sorumlu komisyon üzerindeki baskıyı artırdı.

Klingbeil, DPA'ya verdiği demeçte, gelecek yıl için asgari ücrette uygun bir artış konusunda anlaşmaya varılamazsa, toplu sözleşme taraflarının temsilcilerinden oluşan komisyonda bir reform yapılabileceğini belirtti. "Her şey mümkün, bunu açıkça söylemek istiyorum. Benim için odak noktası çok çalışan insanların görülmesi ve ihtiyaç duydukları saygıyı almasıdır" dedi.

Asgari Ücret Komisyonu, 2023 yılının Haziran ayında, işçi temsilcilerinin iradesi dışında ilk kez asgari ücreti Ocak ayında 12,41 avroya, 1 Ocak 2025'te ise 12,82 avroya çıkarma kararı almıştı. Ancak sendikalar bu artışı yeterli bulmadı. 2026 ve 2027 artışlarına ilişkin karar ise gelecek yılın ortasında verilecek.

Scholz, geçtiğimiz günlerde asgari ücretin ilk adımda 14 avro, ikinci adımda ise 15 avroya çıkarılması çağrısında bulunmuştu. SPD lideri Klingbeil, Asgari Ücret Komisyonu'nun gelecek yıl mantıklı bir karar vereceğine güvendiğini ve bu nedenle şu anda komisyonda bir reform çağrısında bulunmadığını belirtti.

Klingbeil, "Komisyonda ortak öneri yapma kültürüne dönüş olması gerekiyor. Benim net beklentim budur. Eğer orada uygun bir öneri yoksa, bu konuda siyasi tartışmalar kaçınılmaz olacaktır" dedi.

Geri Dön 22 Mayıs 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN