Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Ocak 2023 Salı

Soli onaylandı

Federal Vergi Mahkemesi Soli olarak da bilinen dayanışma vergisini (Solidaritatszuschlag) hukuka uygun bularak onayladı.

Kamuoyunda Soli olarak bilinen vergi; dayanışma, gelir veya kurumsal vergi üzerinden alınan özel bir vergi. Uygulama, iki Almanya’nın birleşmesinden sonra maliyetleri karşılamak adına hayata geçmişti. Daha sonra kalıcı oldu. 2022 yılında Soli, devlete yaklaşık 11 milyar avro vergi geliri kazandırdı. Gelir vergisi/kurumsal verginin yüzde 5.5’i tutarında olan ‘Soli’, 2020’den bu yana yalnızca nüfusun en yüksek gelirli yüzde 10’luk kesiminden alınıyor.  2019’da yılık brüt 14 bin 285 avrodan fazla kazanan herkes bu vergiyi ödüyordu. Bu sınır 2020’de 62 bin 603 avroya yükseltildi.

Mahkemeden 'sosyal devlet' vurgusu

Soli’nin bir çeşit servet vergisi olduğunu, iki Almanya’nın birleşmesinden sonra Doğu’nun yeniden inşası amacıyla kullanıldığını ve artık amacına hizmet etmeyip Anayasa'nın ‘eşitlik ilkesini’ bozduğunu söyleyen bir çift Federal Vergi Mahkemesi’ne dava açtı. Ancak Mahkeme, ‘sosyal devlet ilkesine’ işaret etti ve verginin hukuka uygun olduğuna hükmetti. Davacı çift için Anayasa Mahkemesi yolu ise açık.

Koalisyonda fikir ayrılıkları

Bu vergi, koalisyon hükümetinde de tartışma konusu. Önceden neredeyse tüm nüfustan alınan verginin kısmi olarak kaldırılmasında SPD’li Şansölye Olaf Scholz rol oynamıştı. FDP’li Maliye Bakanı Christian Lindner verginin tamamen kaldırılması gerektiğini savunuyor. Yeşiller ise verginin aynı şekilde devam etmesi gerektiği görüşünde. 

Geri Dön 31 Ocak 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN