Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Temmuz 2023 Salı

Sol Parti’den ‘emekli maaşı’ çıkışı: Utanç verici

Sol Parti Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Dietmar Bartsch, 45 yıl çalışmış bir kişinin ortalama 1.543 avro aylık emekli maaşı almasını ‘utanç verici’ olarak nitelendirdi.

Sol Parti Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Dietmar Bartsch’ın emekli maaşları ile ilgili verdiği soru önergesine Federal Çalışma Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlığın yanıtı ile 21 milyon emeklinin yaşadığı Almanya'da 45 sene sigortalı çalışmış bir erkeğin ayda ortalama 1.637 avro, bir kadının ise ortalama 1.323 avro emekli maaşı aldığı ortaya çıktı. Bakanlığın yanıtında maaşların yetersizliğinin yanı sıra kadın-erkek arasındaki fark da dikkat çekti.

Bakanlığın yanıtına göre, Almanya’da 1.663 avro maaş ortalamasıyla en yüksek emekli maaşı alanlar Hamburg Eyaleti’nde yaşayanlar olurken; ortalama 1.371 avro ile en düşük maaşı alanlar ise doğudaki Thüringen Eyaleti'nde yaşıyor.

Bartsch’dan açıklama

RND’ye konuşan Sol Parti Meclis Grubu Eş Başkanı Dietmar  Bartsch, “45 sene sigortalı çalışmış bir kişinin aylık ortalama emekli maaşının 1.543 avro olması, son 20 yılın emeklilik politikasının utanç verici bir sonucudur. Kadınların erkeklerden, doğudakilerin batılı emeklilerden daha az kazanması ise adil ve yeterli gelir temelli bir emeklilik sisteminden ne kadar uzak olunduğunun göstergesidir" dedi. Bartsch, artan enflasyon karşısında yüzde 10’luk bir emekli maaşı zammı yapılması gerektiğini söyledi. 

Geri Dön 25 Temmuz 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN