Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Mayıs 2024 Pazartesi

Siyasetçilere art arda saldırılar

Almanya'da yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi, siyasetçilere yönelik saldırılar arttı. Saldırılara tepki büyük, binlerce kişi sokağa çıktı.

Siyasetçilere art arda saldırılar

Almanya'da 9 Haziran'da gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde, siyasi şiddet olaylarında artış yaşanıyor. Sosyal Demokrat Parti (SDP) Milletvekili Matthias Ecke, Dresden'de seçim kampanyası sırasında saldırıya uğradı. Ecke, afiş asma çalışmaları esnasında darp edilerek ağır yaralandı ve hastanede tedavi altına alındı. Aynı bölgede, Yeşiller partisinden bir kampanya çalışanı da saldırıya maruz kaldı. Saksonya Eyalet Kriminal Dairesi, 17 yaşındaki bir şüphelinin cumartesi gecesi polise teslim olduğunu duyurdu, ancak saldırının nedenine dair açıklama yapılmadı. Polis, saldırılarla bağlantılı olarak 17-20 yaş arası dört şüpheliyi aradığını bildirdi.

Steinmeier ve Scholz'dan tepki: Demokrasi için tehdit

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, bu tür şiddet olaylarının liberal demokrasi için bir tehdit olduğunu belirtti ve siyasi rekabette şiddete karşı birlik olma çağrısında bulundu. Başbakan Olaf Scholz ise, "Avrupa Parlamentosu Milletvekili Matthias Ecke ve diğer adaylara yapılan saldırılar demokrasimizi tehdit ediyor. Buna hep birlikte karşı koymalıyız" ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, saldırıları "antidemokratik şiddetin yeni bir boyutu" olarak nitelendirdi ve eyalet içişleri bakanları ile yapılacak olağanüstü toplantıda bu konuyu ele alacaklarını açıkladı.

Şiddet olayları

Diğer yandan, Yeşiller partili politikacı Rolf Fliss ve Milletvekili Kai Gehring, Kuzey Ren Vestfalya'nın Essen kentinde saldırıya uğradı. Brandenburg'da ise Federal Meclis Başkan Yardımcısı Katrin-Göring Eckardt'ın aracının ilerlemesi engellendi. Aşağı Saksonya'da AfD partisinden bir eyalet milletvekiline seçim standında saldırı düzenlendi. Dresden'de AfD'nin yanı sıra FDP, CDU ve Sol Parti'nin seçim afişleri zarar gördü. Bu olaylar, Almanya'daki siyasi atmosferin giderek daha gergin bir hale geldiğini gösteriyor.

Binlerce kişi sokağa çıktı

Yaşanan saldırıların ardından, Dresden'de 3 bin, başkent Berlin'de de Ecke'yle dayanışma göstermek için yaklaşık 1.000 kişi sokağa çıktı.

Geri Dön 06 Mayıs 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN