Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Ocak 2024 Cuma

Sınır dışını hızlandırma yasası Meclis’ten geçti

Sınır dışı işlemlerini hızlandırmayı, gözaltı süresini uzatmayı ve polis yetkilerini artırmayı öngören yasa tasarısı Federal Meclis'te onaylandı.

Almanya'da Federal İçişleri Bakanı SPD'li Nancy Faeser'in öncülüğünde, sığınma başvurusu reddedilenlerin sınır dışına çıkarılmasını hızlandırmayı ve gözaltı sürelerini uzatmayı öngören yasa tasarısı Federal Meclis'te onaylandı.

Yeni yasaya göre, yetkililere ve polise daha fazla yetki tanınacak, gözaltı süresi 10 günden 28 güne çıkarılacak ve polis aramaları genişletilebilecek. Artık sadece şüphelinin evi değil, yakınlarının evi de önceden haber verilmeksizin aranabilecek. Yalnızca 12 yaşından küçük çocuğu olan aileler istisna kapsamında değerlendirilecek.

Irkçı ve cinsiyetçi eylemler sınır dışı sebebi sayılacak

Meclis oturumunda Yeşiller'in talebiyle kısa bir süreliğine gündemden çıkarılan tasarı, Noel öncesi tekrar ele alındı. Ayrıca, yasa kaçakçılara karşı daha sert yaptırımları içeriyor. Tasarıda yapılan değişiklikle, Yahudi düşmanlığı gibi ırkçı, yabancı düşmanlığı ve cinsiyet/cinsel yönelime karşı eylemler sınır dışı sebepleri arasına alındı.

Faeser, taslağını 11 Ekim'de sunduğu Kabine toplantısında, "Almanya'da kalmaya hakkı olmayan herkesin ülkeyi terk etmesi gerekiyor. Savaştan ve terörden kaçarak ülkemize gelen insanlara daha iyi şartlar sağlayabilmemiz için bu şart" açıklamasını yapmıştı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl 16 bin 430 kişi sınır dışı edildi .Bu sayı da bir önceki yıla göre yüzde 27'lik artış demek.

Geri Dön 19 Ocak 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN