Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da grev haftası başladı - 26 Şubat 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Ocak 2024 Cumartesi

Silah satışında yeni rekor

Almanya'da silah ihracatında yeni bir rekor daha kırıldı. Geçen yıl yaklaşık 12,2 milyar avroluk silah ve askeri mühimmat ihracatına izin verildi.

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı, geçen yıl yaklaşık 12,2 milyar avro değerinde silah ve askeri malzeme ihracatına izin verildiğini açıkladı. Bu meblağ, Almanya'nın silah ihracatında yeni bir rekor. Almanya'nın önceki yıllık rekoru 2021'de 9,35 milyar avro olarak kaydedilmişti. Aralık ayında Sol Parti’nin verdiği soru önergesinde ise 2023’ün ihracatı 11,71 milyar avro olarak açıklanmıştı.

En büyük müşteri Kiev

Geçen yılki ihracatın yüzde 89'u Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkelerine yapıldı. Ukrayna, geçen yıl Almanya'dan en fazla silah ve askeri malzeme alan ülke oldu. Berlin, Kiev'e 4,44 milyar avroluk ihracat izni verdi. Alman hükûmetinin Ukrayna'ya ihracat izinleri arasında Leopard 2 tankları, Patriot hava savunma sistemleri, Gepard tipi uçaksavar tankları, PzH obüsleri, stinger füzeleri, el bombaları, kasklar ve araçlar bulunuyor.

İsrail'e silah satışı 10 kat arttı

Almanya'nın İsrail'e silah ve askeri malzeme satışı ise geçen yıl 10 kat artarak 326 milyon avroya yükseldi. İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından ilk birkaç haftada federal hükûmet, İsrail'den gelen 185 başvuruyu onayladı.

 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlamasından sonra, 'NATO'nun, GSYH'nin yüzde 2'sinin savunma giderlerine harcanması hedefine' uyacaklarını açıklamıştı. Scholz, Bundeswehr'in modern silahlarla yeterince donatılması için 100 milyar avroluk ek fon açıklamıştı.

Geri Dön 06 Ocak 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN