Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
17 Ocak 2023 Salı

Servetin üçte ikisi, en zengin yüzde 1'in elinde

Pandemide yoksulluk artarken milyarderler servetlerine servet kattı. Son iki yılda dünyadaki servetin üçte ikisi en zengin yüzde 1'lik kesime gitti. 

Oxfam'ın "Zenginlerin Hayatta Kalması" başlıklı raporuna göre, Dünyada son iki yılda elde edilen toplam 43 trilyon dolarlık servetin yaklaşık üçte ikisi, dünyanın en varlıklı yüzde 1'lik kesimine gitti. En zengin yüzde 1'in elde ettiği gelir, dünya nüfusunun geri kalan yüzde 99'unun elde ettiği gelirin yaklaşık iki katı oldu. En zenginler, 2021 sonuna kadar 26 trilyon doların sahibi oldu. Bu pay 2020'den bu yana elde edilen servetin yüzde 63'üne denk düşüyor.

Ek gelir vergisi çağrısı

AP'ye konuşan Oxfam Uluslararası İcra Direktörü Gabriela Buche, "Milyarderlerin sayısı artıyor ve daha da zenginleşiyorlar. Bunun yanı sıra büyük gıda ve enerji şirketleri aşırı kâr elde ediyor. Kriz vurgunculuğuna son vermek için yalnızca enerji şirketlerine değil, gıda şirketlerine de ek gelir vergisi getirilmesi çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kuruluş raporuna göre; Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk'ın 2014 - 2018 yılları arasındaki gerçek vergi oranı yüzde 3'ün biraz üzerinde.

Aşırı zenginlik ve aşırı yoksulluk aynı anda arttı

Oxfam, çeyrek asırdır ilk kez aşırı zenginlik ve aşırı yoksulluğun aynı anda arttığını belirtti. 

Koronanın ekonomik etkilerine karşı uygulanan faiz düşürme ve parasal gevşeme politikaları zenginlerin mülk ve hisse senetlerinin değerini yükseltti. 

Son iki yılda en alttaki yüzde 90'lık dilimdeki bir kişinin kazandığı her 1 dolara karşılık milyarderler yaklaşık 1,7 milyon dolar kazandı.

2022'deki küçük düşüşe rağmen milyarderlerin toplam servetleri günde 2,7 milyar dolar yükseldi.  

Pandemideki 'kazanımlar', milyarderlerin hem sayısının hem de servetinin iki katına çıktığı 10 yılın ardından geldi. 

Geri Dön 17 Ocak 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN