Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
03 Mart 2023 Cuma

Scholz’dan Ukrayna’ya tam destek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, "Rusya, hâlâ askeri bir zafere güveniyor. Ancak bu zafer gerçekleşmeyecek çünkü biz ve ortaklarımız Ukrayna'yı desteklemeye devam ediyoruz" dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclis’in 2 Mart Perşembe günündeki oturumunda, “Dönüm Noktasının İlk Yılı" başlıklı bir konuşma yaptı. Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline değindiği konuşmasında Ukrayna’ya desteğini yineledi.

"Rusya, hala askeri bir zafere güveniyor. Ancak bu zafer gerçekleşmeyecek çünkü biz ve ortaklarımız Ukrayna'yı desteklemeye devam ediyoruz” diyen Scholz, ülkesinin Ukrayna’ya yaptığı silah sevkiyatına yönelik eleştirileri ise reddetti.

“Putin’in emperyalizmi kabul edilmemelidir”

Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilkelere bağlı kalmaya ve adil bir barışı müzakere etmeye istekli olmadığını savunarak, "Putin'in emperyalizmi kabul edilmemelidir. Şakağınızda bir silah varken pazarlık yapamazsınız. Putin, emperyalist hedeflerine ulaşamadığını ne kadar çabuk anlarsa, savaşı sona erdirme şansı da o kadar artar. İşte bu nedenle Ukrayna'nın sınırlarını savunmasında onun yanındayız" diye konuştu.

CDU’lu Merz'ten Sol Partili Wagenknech’e: Alaycı, insanlık dışı, utanç verici

Mecliste konuşan CDU/CSU Federal Meclis Grup Başkanı ve CDU Genel Başkanı Friedrich Merz ise Sol Partili Sahra Wagenknecht’i isim vermeden eleştirdi. Merz, Wagenknecht'in Rusya-Ukrayna savaşında ‘tecavüzler’ olduğunu iddia etmesini "alaycı, insanlık dışı ve Almanya için utanç verici" olarak nitelendirdi.

CDU lideri, Almanya için Alternatif Partisi’ni (AfD) ve Sol Partilileri ise kasıtlı olarak failler ile kurbanları karıştırmakla suçladı. Merz, “Bu savaşın tek sorumlusu var. Onun adı da Vladimir Putin’dir. Rusya bugün silahları bırakırsa, yarın savaş biter. Ukrayna bugün silah bırakırsa, yarın Ukrayna halkı ve Ukrayna devleti yok olur. Aradaki fark bu” dedi. 

Wagenknecht’e bir tepki de FDP ve Yeşiller’den

Hükümete Ukrayna’ya silah gönderilmesinin durdurulup Putin’le masaya oturularak barış görüşmeleri çağrısında bulunan Sol Partili Sahra Wagenknecht’e bir tepki de FDP ve Yeşiller’den geldi. 

FDP ve Yeşiller Partisi, Sol Parti’ye Wagenknecht ile arasına mesafe koyması yönünde çağrıda bulunurken FDP Federal Meclis Grup Başkanı Christian Dürr de federal hükümetin izlediği yolu destekledi. Dürr, “Rusya Devlet Başkanı Putin NATO'yu bölmeye çalıştı. Ancak bunu yapmayı başaramadı. Biz ondan daha güçlüyüz” dedi.

Yeşiller Milletvekili Britta Haselmann ise, Almanya’nın, Ukrayna’nın yanında olmaya devam ettiğini söyledi ve Sol Partili Wagenknecht’i “Ukrayna'daki sınır dışı edilmeleri, kadınlara yönelik sistematik tecavüzü ve Ukraynalı çocukların Rusya'ya kaçırılmasını” görmezden gelmekle suçladı.

Afd Eş Başkanı’ndan ‘ABD’ çıkışı

Mecliste konuşan AfD Eş Başkanı Tina Chrupalla, “Bu savaşın kazananı ABD’dir. Almanya bu savaşa karışmamalıydı. Çünkü bu savaş, bizim savaşımız değildi. Bu savaşın mümkün olan en kısa sürede sona erdirilmesi için diplomasiye ağırlık verilmesi gerekir” dedi.

Sol Parti Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Dietmar Bartsch ise Almanya’nın da diğer ülkelerin de Ukrayna’ya silah vermesini eleştirdi. 

Geri Dön 03 Mart 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN