Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Mayıs 2024 Perşembe

Scholz’dan Linder’in kemer sıkmasına destek

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, 2025 yılı bütçesinde tasarruf konusunda Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’e tam destek verdiğini açıkladı.

SPD’li Scholz, FDP'li Lindner’in bütçede tasarruf programına tam destek verdiğini belirtti. Scholz, haftalık Stern dergisine verdiği demeçte, Lindner'in kendisini daha önce bilgilendirdiğini ve kararı birlikte aldıklarını söyledi. Şansölye, önlerinde zor bir süreç olduğunu ifade ederek "Sıra, gerçekler ile arzular arasında orta yolu bulmaya geldi" diye konuştu.

Lindner taze borç freninde ısrarlı

Başta Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock (Yeşiller) ile Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Svenya Schulze (SPD) olmak üzere bazı bakanlıklar 2025 bütçelerinde artış talep ediyor. Ancak Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, taze borç freninde ısrarlı. Lindner, 2025 yılı bütçesinde toplam 25 milyar avro tasarruf planladıklarını açıkladı ve tüm bakanlıklara bütçe planlarını yaparken bunu göz önünde bulundurmalarını istedi.

"400 milyar avro yatırım desteği gerekiyor"

Bazı bakanlıkların yanı sıra Alman ekonomistler de ‘taze borç freni’ nedeniyle yeni yatırımcılara desteğin azaltılmasına tepki gösterdi. Uzmanlar, Almanya’nın refah düzeyini koruması ve ekonomik durgunluğun giderilmesi için önümüzdeki yıllarda 400 milyar avro yatırım desteğine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Taze borç freni nedir?

Taze borç freni, hükûmetin yeni borçlanma yapmasını sınırlayan bir mali kural. Bu kural, devletin sadece elde ettiği gelir kadar harcama yapabileceğini belirliyor ve anayasada da yer alıyor. Borç freni, 2014'ten itibaren uygulanmaya başlandı ve 2019'a kadar sorunsuz işledi. Ancak koronavirüs pandemisi ve Ukrayna savaşı gibi kriz durumlarında, bu kural belirli limitler dahilinde askıya alınabiliyor.

Borç freninin askıya alınması, hükûmetin mali disiplini koruma çabalarına rağmen, kriz durumlarında ekonomik istikrarı sağlamak için başvurulan bir yöntem. Ancak bu durum, koalisyon ortakları arasında anlaşmazlıklara yol açıyor ve hükûmetin bütçe politikalarını zorlaştırıyor.

Emeklilik anlaşmazlığı sürüyor

FDP ile hükûmetin büyük ortağı SPD arasında emeklilik yaşının artırılması konusunda görüş ayrılığı sürüyor. Şansölye Scholz, "Sosyal dayanışma alanında taviz yok" diyerek 45 yıl emeklilik sigortası primi ödeyen çalışanların 63 yaşında erken emekli olmalarında ısrarlı olduklarını yineledi. Ayrıca, 67 olan emeklilik yaşının yükseltilmesine kesinlikle karşı olduklarını vurguladı. FDP ise erken emekliliğin nitelikli eleman kaybına yol açtığını ve emekli aylığı ödemeleri yüzünden devletin yükünün arttığını belirterek buna karşı çıkıyor.

Geri Dön 16 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN