Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Mayıs 2024 Salı

Scholz: FDP’nin önerisi saçma

Almanya'da, koalisyon ortakları arasındaki yeni krizin adresi emeklilik paketi. Liberal FDP, emeklilik yaşının yükseltilmesini önerdi. Başbakan Scholz ise öneriyi 'saçma' bulduğunu söyledi.

Başbakan Olaf Scholz (SPD), Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck (Yeşiller) ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP) arasında emeklilik reformu konusunda anlaşma sağlanmış olmasına rağmen, Federal Meclis'ten onay alınması konusunda zorluklar yaşanacağı öngörülüyor. SPD ve Yeşiller, 45 yıl emeklilik sigortası primi ödeyenlerin 63 yaşında kesintisiz emekli olmalarını desteklerken, FDP'nin çoğu üyesi bu düzenlemeye sıcak bakmıyor. CDU/CSU ve diğer partilerin de bu konuda tereddütleri olduğu için hükûmetin emeklilik reformu planının başarısız olacağı ve bu durumun koalisyon ortakları arasında yeni anlaşmazlıklara yol açacağı belirtiliyor.

Scholz-Lindner arasında anlaşmazlık

Başbakan Scholz, bu hafta kabineden geçirmeyi planladığı yeni Emeklilik Paketi II, koalisyonun küçük ortağı FDP'nin direnciyle karşılaştı. Lindner, emeklilik yaşının artırılması konusunda ısrarcı olurken, Scholz bu öneriye kesinlikle karşı çıktı ve emeklilik yaşının yükseltilmesini 'saçma' olarak nitelendirdi. Scholz, bu tür bir değişikliğin bütçeyi yeniden yapılandırmanın doğru yolu olmadığını ve faydasız olacağını savundu.

FDP Meclis Grup Başkanı Christian Dürr, esnek emeklilik yaşını savunurken, 72 yaşına kadar çalışılmasını desteklediği için eleştirilere maruz kaldı. FDP Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai ise, 63 yaşında emekliliğin değerli vasıflı çalışanları iş gücü piyasasından çekeceğini belirterek, daha uzun süre çalışmak isteyenler için cazip koşulların sağlanması gerektiğini ifade etti.

Scholz: Sosyal güvenlik SPD için pazarlık konusu olamaz

Başbakan Scholz, 2025 bütçesinin temmuz ayına kadar hazır olmasını umduğunu belirtti ve sosyal uyumun sorgulanmaması gerektiğini vurguladı. SPD lideri Saskia Esken, liberal koalisyon ortağının emeklilik ve Vatandaşlık Parası (Bürgergeld) konusundaki eleştirilerini reddetti ve Almanya'da sosyal güvenliğin SPD için pazarlık konusu olamayacağını, özellikle emeklilik yaşının yükseltilmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

Lindner ise bakanlıkları tasarruf yapmaya çağırdı ama birçok bakanlık kesintilere direniyor. Scholz, tasarrufun nerede yapılması gerektiğini belirtmedi, ancak "Eskisinden daha fazla para harcıyoruz" ifadelerini kullandı.

Geri Dön 14 Mayıs 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN