Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
13 Aralık 2022 Salı

Scholz erken emekliliğe karşı: İş gücü açığı vurgusu

Almanya’da erken emekli olanların sayısının arttığını söyleyen Şansölye Olaf Scholz, “Durumu tersine çevirip 67 yaşında emekli olanların oranını yükseltmeliyiz” dedi. Scholz, artan iş gücü açığına dikkat çekti.

Scholz erken emekliliğe karşı: İş gücü açığı vurgusu

Almanya’da erken emeklilik oranları arttı. Buna dikkat çeken Scholz, iş gücü açığının büyüdüğüne dikkat çekerek “Geçmişte Almanya’ya gelen göçmenlerin çalışıp ülkelerine geri döneceği düşünülüyordu. Ancak bu hatalı bir bakış açısıydı, ülkenin refahı için kalıcı göçe ihtiyacımız var” dedi. Modern göç yasasına atıf yapan Scholz, “Beş yıl ve üzerinde yaşamış, Almanca konuşabilen ve suç işlememiş herkese birçok ülkedeki gibi vatandaşlık hakkı vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

FDP'li siyasetçiden işverenlere çağrı

Emeklilik yaşıyla ilgili de konuşan Scholz, “Almanya’da erken emekli olanların sayısı artıyor. Durumu tersine çevirip, 67 yaşında emekli olanların oranını yükseltmeliyiz” diye konuştu. FDP’li Christian Dürr ise isteyen herkesin 67 yaşından sonra da çalışabileceğini ve işverenlerin bu konuda esnek davranmasını istediklerini belirtti.

Scholz'a eleştiri

CSU Parlamento Sekreteri Stefan Müller ise Scholz’u eleştirdi. BILD’e konuşan Müller, “İnsanların erken emekli olmasını istemiyorsanız, çalışma şartlarını iyileştirmeli, sisteme katkılarını görmezden gelmemelisiniz. Alman vatandaşlığına geçişi kolaylaştırmak iş gücü piyasalarını rahatlatmaya yetmeyecek” dedi.

Almanya’da son durum

Geçen sene 269 bin kişi, maaşından kesinti yapılması pahasına, 63 yaşında emekliye ayrıldı. Bunun için en az 35 sene sigortalı olmanız gerekiyor. Maaşınızdan kesinti yapılıyor. Emeklilik yaşı şu anda 65. Kademeli olarak 67’ye çıkarılacak. Bundesbank 70’e yükseltilmesini istiyor. Emekli maaşlarından da vergi alınıyor. Yakında tamamı vergiye tabii olacak. 

Bununla birlikte Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre 2035 yılında Almanya’da emeklilik yaşı (67) gelenlerin sayısı 4 milyon artarak 20 milyonu aşacak.

Geri Dön 13 Aralık 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN