Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
27 Şubat 2024 Salı

Scholz: Almanya savaşa karışmamalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Taurus füzelerinin Ukrayna'ya gönderilmesine açıkça karşı çıktı ve "Almanya savaşa karışmamalı" dedi.

Scholz: Almanya savaşa karışmamalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya'nın Ukrayna'ya Taurus füzeleri sağlama talebine karşı çıktığını belirterek, bu durumun Almanya'yı savaşa dahil etme riskini taşıdığını ifade etti. DPA'ya konuşan Scholz, Taurus füzelerinin menzili nedeniyle Almanya'nın bu silahların kullanımıyla ilişkilendirilmemesi gerektiğini vurguladı. Scholz, Ukrayna için yapılan her şeyin savaşa dahil olup olmayacağının düşünülmesi gerektiğini ve Almanya'nın Ukrayna'ya mühimmat desteği konusunda büyük çaba gösterdiğini söyledi. Ayrıca, Rusya ile NATO arasında bir savaşın önlenmesi amacıyla Alman askerlerinin Ukrayna topraklarında bulunmayacağını belirtti.

Berlin Başbakanı: Katil Putin’den hesap sorulmalı

Berlin'de Brandenburg Kapısı önünde düzenlenen bir gösteride konuşan CDU'lu Berlin Başbakanı Kai Wegner, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik eleştirilerde bulundu. Wegner, "Ukrayna'nın yanındayız" demenin yeterli olmadığını ve Ukrayna'ya yapılan silah yardımlarının devam etmesi gerektiğini belirtti. Putin'i çocuk kaçırma, tecavüz ve savaş suçları gibi 'korkunç eylemlerden' sorumlu tutulması gerektiğini ifade etti. Ukrayna'ya olan desteğin sadece şu anki zor durumunda değil, aynı zamanda gelecekteki yeniden yapılanma sürecinde de sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Wegner, Ukrayna'nın savunma yeteneğini artırmak için silah yardımı, özellikle de Taurus seyir füzelerinin gönderilmesinin önemini vurgulayarak, Ukrayna'nın sadece kendi özgürlüğü için değil, aynı zamanda Batı'nın özgürlüğü için de mücadele ettiğini söyledi. Putin ve destekçilerine hitaben, "Ukrayna halkını unutmayacağız, gerektiği sürece destekleyeceğiz ve Ukrayna yaşamaya devam edecek. Katil Putin hesap vermeli" şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Almanya'da, ana muhalefet partileri Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) tarafından sunulan, Ukrayna'ya Taurus seyir füzelerinin gönderilmesini talep eden önerge, Federal Meclis'te yeterli desteği bulamadı. ‘Gerçek bir dönüm noktası için Alman Dış ve Güvenlik Politikası’ başlıklı önerge, Rusya'nın Avrupa'nın güvenliği ve özgürlüğü için tehdit oluşturduğunu kabul edilmesi ve Ukrayna'ya Taurus füzelerinin sağlanmasını içeriyordu. Ancak oylamada, 667 milletvekilinden yalnızca 182'si önergeyi desteklerken, 480'i karşı oy kullandı, 5'i çekimser kaldı. Hükûmet ortakları Yeşiller ve FDP dahil, çoğu parti disiplinine uyarak CDU/CSU'nun önergesine karşı oy kullandı.

Federal Meclis'te yapılan konuşmalarda, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD), Sol Parti ve Sahra Wagenknecht İttifakı (BSW) gibi partiler, Alman hükûmetinin Ukrayna'ya silah sağlaması ve Rusya'ya yaptırımlar uygulamasını eleştirdi. Hükûmet partileri ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini ve Ukrayna'ya desteklerinin devam edeceğini vurguladı. CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, Putin'i savaş suçu işlemekle suçlarken, AfD Eş Başkanı Tino Chrupalla'nın tutumunu eleştirdi ve 'kullanışlı aptal' ifadesini kullandı.

Geri Dön 27 Şubat 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN