Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
14 Mart 2024 Perşembe

Scholz açıkladı: Dönerde tavan fiyat olmayacak

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, artan maliyetleri ve serbest piyasa ekonomisini gerekçe göstererek "Dönerde tavan fiyat olmayacak" mesajı verdi.

Scholz açıkladı: Dönerde tavan fiyat olmayacak

Almanya'da son dönemde artan yaşam maliyetleri ve enflasyon oranlarıyla birlikte, günlük yaşamda sıkça tüketilen döner gibi ürünlerin fiyatlarında da ciddi artışlar meydana geldi. Bu durum, halk arasında "döner fiyatları ne zaman düşecek?" sorusunu gündeme getirdi. Başbakan Olaf Scholz, sosyal medya üzerinden gençlerden gelen döner fiyatlarına üst sınır getirilmesi taleplerine yanıt verdi. Başbakan Scholz, Almanya'nın serbest pazar ekonomisine sahip olduğunu, bu nedenle fiyatların arz ve talep dinamiklerine göre şekillendiğini belirtti. Döner üreticilerinin karşı karşıya olduğu maliyetler göz önünde bulundurularak, döner fiyatlarına üst sınır getirilmesi gibi bir uygulamanın mümkün olmadığını ifade etti.

Başbakanın açıklamaları, döner fiyatlarının neden bu kadar arttığına dair daha derin bir bakış açısı sunuyor. 2006 yılında 2 avronun altında olan döner fiyatları, artan gıda ve enerji maliyetlerinin etkisiyle, 2023 itibarıyla ortalama 8 avroya yükseldi. Özellikle sığır eti, marul, yoğurt, buğday unu gibi temel malzemeler ve enerji fiyatlarında son birkaç yılda yaşanan artışlar, döner üreticilerini zor durumda bıraktı ve bu artışlar doğrudan tüketici fiyatlarına yansıtıldı.

Alman Federal İstatistik Dairesi Destatis'in verileri, enflasyonun son dönemde düşüş gösterdiğini ortaya koydu. Bu düşüş özellikle enerji fiyatlarındaki gerileme ile desteklendi. Şubat ayında enflasyon oranı, ocak ayına kıyasla yüzde 2,5'e geriledi ve gıda fiyatları yüzde 0,9 artarken, enerji fiyatları yüzde 2,4 oranında düşüş gösterdi. Bu veriler, enflasyonla mücadelede önemli bir adım olarak görülse de, döner gibi günlük tüketim ürünlerinin fiyatlarının kısa vadede düşüp düşmeyeceği konusunda net bir cevap veremiyor.

Geri Dön 14 Mart 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN