Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Haziran 2023 Perşembe

Schengen vizesi krizi: İtirazlar askıya alındı

Almanya Dışişleri Bakanlığı; Türkiye, Çin ve Fas’ta vizelerin reddedilmesine ilişkin itirazların incelenmesinin askıya alındığını bildirdi. AB ise gecikmeleri salgına bağladı.

Bir süredir, özellikle Türk vatandaşlarının Schengen vizelerinin reddedilmesi gündemde. Almanya Dışişleri Bakanlığı, reddedilen vizelere yönelik itirazların değerlendirmesinin askıya alındığını duyurdu. Açıklamada 'salgın sonrası seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla vize bölümlerinin çok ciddi bir başvuru yükü altına girdiği' ve bunun bazı yerlerde vize randevuları için daha uzun süreler beklenmesine neden olduğu belirtildi.

"İtiraz süreci 'gönüllü tanınan' bir hak, kanunla belirlenmiyor"

Bekleme sürelerinin kısaltılması için Çin, Fas ve Türkiye’de pilot proje başlatıldı. Bu kapsamda yapılan açıklamada, vize başvurularını değerlendirecek ek kapasite yaratmak ve bekleme süresini kısaltmak adına bu üç ülkeden net alan vize başvurularına itiraz sürecinin askıya alındığı söylendi. Ayrıca, vize itiraz sürecinin ‘gönüllü tanınan bir hak arama yolu’ olduğu söylenerek kanunlarla belirlenmiş bir süreç olmadığına işaret edildi.

Avrupa Birliği’nden ‘Türkiye’ açıklaması

Öte yandan; Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Anita Hipper, Türkiye'den Schengen vizesi için yapılan başvurulara ret oranında artışa ilişkin, "Açıkça söylemeliyim ki; bu anlamda Türkiye ile ilgili özel bir durum söz konusu değil" dedi. Hipper, korona salgını nedeniyle vize değerlendirme süreçlerinin aksadığını söyledi.

Bununla birlikte Türkiye'deki misyonlar üzerinden 2022'de, yani korona salgını devam ederken yapılan Schengen vizesi başvurularından yüzde 15'i reddedilirken; bu oran, bu sene yüzde 50 civarına yükseldi.

Geri Dön 15 Haziran 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN