Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Mart 2024 Cumartesi

Sayıştay: Derhal harekete geçilmezse enerji fiyatları artacak

Almanya'da Sayıştay'ın yayımladığı raporda, enerji politikaları ele alındı ve ülkenin elektrik arzının orta vadede tehdit altında olduğu vurgulandı.

Almanya'da Sayıştay, enerji politikaları üzerine derinlemesine bir inceleme yaptığı raporunda, ülkenin elektrik arzının orta vadeli perspektifte güvence altında olmadığına dikkat çekti. Rapor, enerji krizinin Alman ekonomisine zarar verebileceğini vurgularken, "Yüksek elektrik fiyatları ve yavaşlayan yenilenebilir enerji kaynaklarının genişletilmesi, Almanya'nın ekonomi merkezi olma statüsü ve enerji dönüşümünün kabul edilirliği açısından önemli riskler oluşturuyor" ifadelerini kullandı. Sayıştay Başkanı Kay Scheller, federal hükûmetin enerji dönüşümüne yönelik bugüne kadar aldığı tedbirlerin yetersiz olduğunu belirterek, enerji politikası hedeflerine ulaşılabilmesi için acil eylem çağrısında bulundu.

"Artan elektrik talebi 'yeşil elektrikle' karşılanamaz"

Raporda, trafik ışıklarının adımlarının (elektrikli otomobiller ve ısı pompaları gibi) elektrik talebini önemli ölçüde artıracağı, ancak bu artışın 'yeşil elektrik' ile karşılanamayacağına işaret edildi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının genişletilmesinin yavaşlaması elektrik fiyatları üzerinde baskı oluştururken, Scheller'e göre, federal hükûmet elektrik fiyatlarını sürekli olarak devlet fonlarıyla sübvanse ederek, enerji dönüşümünün gerçek maliyetleri konusunda yanlış bir algı yaratıyor.

Habeck: Sayıştay raporu gerçeklerle örtüşmüyor

Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Sayıştay'ın eleştirilerine sert bir şekilde karşılık verdi. Habeck, hükûmetin enerji fiyatlarını düşürme, enerji güvenliğini sağlama ve karbon dioksit emisyonlarını azaltma konusunda önemli adımlar attığını savundu. Yenilenebilir enerjilerin genişletilmesinin hızlandırıldığını ve şebeke genişletme izinlerinin hızlı verildiğini vurgulayan Habeck, mevcut hükûmetin geçmiş dönemlerde ihmâl edilen konuları ele aldığını belirtti. Habeck, enerji politikasının mevcut durumunu eleştiren Sayıştay raporunun gerçeklerle örtüşmediğini iddia etti.

Birlik partileri ve FDP'den Sayıştay'a destek

Koalisyon ortağı FDP ve Birlik Meclis Grubu üyeleri de raporu destekleyerek, Habeck'in enerji politikalarının eleştirilmesi gerektiğini dile getirdiler. FDP Meclis Grubu Enerji Politikaları Sözcüsü Michael Kruse ve Birlik Meclis Grubu Milletvekili Jens Spahn, Habeck'in yaklaşımının Alman elektrik sisteminin ve ekonominin geleceğine zarar verebileceğini ve enerji dönüşümünün bir krize dönüşebileceğini ifade ettiler.

Geri Dön 09 Mart 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN