Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
18 Ekim 2022 Salı

Sayıştay Bürgergeld’i eleştirdi: Suistimale açık

Sayıştay raporunda 1 Ocak’tan itibaren Hartz IV’ün yerini alacak Bürgergeld eleştirildi. Raporda, yeni düzenlemenin vergi mükelleflerinin sırtına ek yük bindirdiği ve suistimale açık olduğu ifade edildi.

Almanya’da koalisyon ve muhalefet arasında sert tartışmalara neden olan konulardan biri de Hartz IV adlı sosyal yardım parasının yerini alacak olan Vatandaşlık Parası, yani Bürgergeld. 

Federal Sayıştay, SPD’li Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından hazırlanan Bürgergeld düzenlemesi ile ilgili raporunu sundu. Raporda yeni düzenlemenin vergi mükelleflerinin sırtına ek yük bindirdiği ve suistimale açık olduğu belirtildi.

BILD Gazetesinin paylaştığı raporda, Sayıştay şu noktalarda uyarılarda bulunuyor:

Yeni düzenleme, vergi mükellefleri için sadece 2023 yılında yaklaşık 5 milyar avro ek maliyetlere neden olacak.

Yeni yasa ile, ‘Jobcenter’a başvuran iş arayan kişiler daha az baskıya maruz kalacak. İlk altı ay içinde bir iş teklifi kendilerine sunulur ve sunulan işi reddetmeleri halinde bu kişilere herhangi bir yaptırım uygulanmayacak. Sayıştay raporunda, cezaların kaldırılması ters etki yaratacağını ve bu kişilerin artık iş aramaktan vazgeçeceklerini belirtti.

Ayrıca, yeni yasada, Bürgergeld; 150 bin avroluk birikimi, villası, iki arabası olan evli bir çifte de verilecek. Raporda, Vatandaşlık Parası’dan muafiyet üst sınırının ‘orantısız şekilde yüksek’ olduğu belirtildi. 

Yeni düzenlemeye göre, ısınma gibi yüksek giderleri olan (Nebenkosten) bir evde yaşayan kişiler, 2 yıl boyunca taşınmaya zorlanmamayacak. Sayıştay, bunu da eleştirdi. Sayıştay denetçileri raporda, “Önemli ölçüde daha kısa bir bekleme süresinin yeterli” olduğunu belirtti.

CDU'dan eleştiri

CDU Ekonomi Uzmanı Gitta Conneman da Bürgergeld ile ilgili yasa taslağını eleştirdi. CDU’lu siyasetçi, "Sayın Heil'in Vatandaş Parası, her sabah uyanan, çok çalışan ve hızla yükselen fiyatlarla geçinebilmek için mücadele eden herkesin yüzüne bir tokat gibi iniyor” dedi.

Geri Dön 18 Ekim 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN