Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
02 Aralık 2022 Cuma

Salgın: Çocuk hastanelerinde yatak kalmadı

Almanya’da okullarda ve kreşlerde çocuk arasındaki soğuk algınlığı vakaları gittikçe artıyor. Çocuk hastaneleri kapasite sınırına ulaştı ve birçok hastanede boş yatak kalmadığı için tehlike çanları çalıyor. 

Salgın: Çocuk hastanelerinde yatak kalmadı

Alman Yoğun Bakım ve Acil Durum Derneği (DIVI) tarafından ülke genelindeki hastaneler arasında yapılan son araştırma, çocuk hastanesi başına yoğun bakımlarda 0,75 boş yatak bulunduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, çocuk hastanelerinin yüzde 47’si hastaları geri çevirmek zorunda kalıyor, yoğun bakım servislerinin yüzde 40’ında ise personel eksik. DIVI Genel Sekreteri ve Yoğun Bakım Doktoru Prof. Florian Hoffmann, “Araştırma sonucu şok edici. Durum felaket, bunu tarif etmenin başka bir yolu yok” dedi.

Hoffmann, Almanya’daki çocuk hastanelerinde şu anda tüm hasta çocuklara iyi bakabilecek yatak bulunmadığını ve neredeyse her hastanede personel sıkıntısı olduğu için de mevcut yatakların da boş kalmak zorunda olduğunu söyledi. Hoffmann şöyle dedi: 

Çocukların mecburen hastanelerin yetişkinler için olan yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilmek zorunda kalacağı, ayrıca Bundeswehr'in veya diğer sivil koruma organlarının harekete geçmek zorunda kalacağı ihtimali gözardı edilemez.

Bu çocuklar, hasta halleriyle ambulanslarla uzak mesafedeki hastanelere nakledilmek zorunda kalınıyor. Ve bu, doktorlar, hemşireler, ebeveynler ve her şeyden önce küçük hastalarımız için çok büyük bir yük ve aslında katlanılması çok zor bir durum.

Durum çok gergin olsa bile, şu anda hala tüm çocuklara bakabiliyoruz. Ancak diğer Avrupa ülkelerinden gözlemlediğimiz gibi dalga devam ederse, bu durumu gerçekten sürdürebilir miyiz, kapasite sınırının çok üstüne çıkıp çıkamayacağımız konusunda çok endişeliyiz. Artık tüm çocuklara yeterince bakamayacağımız bir durumda kalma durumu konusunda çok endişeliyiz.

Fransa’da solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle, 2 hafta önce kapasite sınırını aşmış ve ülkede ulusal acil durum ilan edilmişti. Henüz Almanya'da böyle bir ‘ulusal acil durum planı’ yok.

Alman Çocuk ve Gençlik Sağlığı Derneği Başkanı Jörg Dötsch, FOCUS’a verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

Ailelere karşı dürüst olunmalı. Bence bu kış için aileleri olacaklara hazırlamamız gerekiyor. Bunlar neler? Acil hastalara yatak açılması için, planlanan müdahaleler ertelenmesi; ailelerin acil serviste çok ama çok uzun süre beklemek zorunda kalması veya hastaların boş yatak olan başka bir yere taşınması gerekmesi gibi.

Şu anda paniğe kapılmak için bir neden yok. Alman sağlık sistemi iyi bir sistem. Yine de, vatandaşlar, çocuk hastanelerinin bu kış muhtemelen dolup taşacağı konusunda bilgilendirilmeli. Hiçbir çocuğun zarar görmemesi için her şeyi yapacağız.

Anne babalar için çok üzülüyorum. Planlı bir ameliyat için her şeyi ayarlamışsınız, iş yerinizden izin almışsınız, kardeşleri ayarlamışsınız - ve ameliyattan 2 önce klinikler çok dolu olduğu için ameliyatın yapılamayacağına dair bir telefon alabilirsiniz.

Lauterbach'tan çağrı

SPD’li Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ise solunum yolu hastalıklarındaki yüksek insidans nedeniyle kapasite sınırına ulaşan çocuk klinikleri için destek önlemlerine güvendiğini belirtti. Şu anda Almanya'da 100'den az yoğun bakım yatağı bulunduğuna dikkat çeken Bakan, “Bu nedenle, sağlık personeli yetişkin servislerinden çocuk servislerine aktarılmalı” dedi. SPD’li Bakan, tüm ebeveynlere ve çocuk doktorlarına, hemen gerekli olmayan kontrolleri birkaç hafta ertelemeleri çağrısında bulundu. 

Lauterbach, çocuklarda RS virüsünden (solunum yolu virüsü) kaynaklı mevcut hastalık dalgasının sonunun henüz görünmediğini söyledi. Bakan, “2 yaşın altındaki çocuklarla teması olan yetişkinler, eğer soğuk algınlığı semptomları varsa maske takmalı” dedi.

Geri Dön 02 Aralık 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN