Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Mayıs 2024 Pazartesi

Rusya'ya siber saldırı kınaması

Avrupa Birliği (AB) ve NATO, Almanya ve Çekya'ya yönelik siber saldırılar nedeniyle Rusya'yı kınadı.

NATO, bu saldırıların ittifakın demokratik kurumlarını ve ulusal güvenliğini zayıflatma amacı taşıdığını belirtti. Açıklamada, saldırıların Rusya Askeri İstihbaratı (GRU) bünyesindeki "APT28" isimli ekibe ait olduğu kabul edildi ve bu saldırıların Litvanya, Polonya, Slovakya ve İsveç dahil olmak üzere İttifak genelindeki diğer ulusal devlet kurumlarını, kritik altyapı operatörlerini ve diğer kuruluşları da hedef aldığına dikkat çekildi.

"Rusya siber uzayda sorumsuzca davranıyor"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell adına yapılan açıklamada, Rusya'nın AB ve ötesindeki demokratik kurumları, hükûmet kuruluşlarını ve kritik altyapı sağlayıcılarını hedef alarak siber uzayda sorumsuzca davrandığı vurgulandı. Ayrıca, Haziran ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde, AB'nin kötü niyetli davranışlara, özellikle de kritik altyapıyı bozmayı, toplumsal uyumu zayıflatmayı ve demokratik süreçleri etkilemeyi amaçlayan faaliyetlere müsamaha göstermeyeceği belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, 2023'ün başında Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) karşı yapılan siber saldırıda Rus devlet hackerlerini sorumlu tuttu. Baerbock, bu saldırının Rus istihbarat servisi GRU tarafından kontrol edilen APT28 grubuna bağlanabileceğini ifade etti. SPD, parti yönetiminin elektronik posta hesaplarının Ocak 2023'te siber saldırının hedefi olduğunu açıklamıştı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı da, APT28 grubunun Microsoft Outlook'ta daha önce bilinmeyen bir güvenlik açığından yararlanarak 2023'te bazı devlet kurumlarını hedef aldığını duyurdu. AB ve NATO, bu tür siber tehditlere karşı mücadelede işbirliği yapmaya ve gerekli tüm tedbirleri kullanmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Geri Dön 06 Mayıs 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN