Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
04 Ağustos 2023 Cuma

Rekor zamlar neden İspanya'yı değil de Almanya’yı vuruyor?

Almanya'da enflasyon yüzde 6,5 ile Avrupa'nın en yüksek oranlarından biri olarak kaydedilirken, İspanya'da enflasyon yalnızca yüzde 2,1 seviyesinde kaldı.

İspanya'nın yenilenebilir enerji potansiyelini kullanarak enerji ihtiyacının büyük bir kısmını temiz enerjiden karşıladığı ve doğal gaz rezervlerine ve boru hattına sahip olduğu belirtiliyor. Ancak ekonomistler İspanya'daki düşük enflasyonun uzun vadeli olmayabileceği konusunda uyarıyor. Ülkedeki bütçe açığı ve borçlanma maliyetlerinin karşılanmasının belirsiz olduğuna dikkat çekiliyor.

Almanya'da ise enflasyon Avrupa Birliği Merkez Bankası'nın para politikaları, işgücü piyasasındaki krizler ve enerji bağımlılığı nedeniyle artıyor. Euro bölgesindeki enflasyon temmuz ayında yüzde 5,5'ten yüzde 5,3'e gerilerken, enerji fiyatları düşerken gıda, alkol ve tütün fiyatlarında artış görüldü.

Bild gazetesine konuşan Leipzig Üniveristesi ekonomisti Gunther Schnabl, İspanya’nın bütçe açığının Almanya’dan çok daha yüksek olduğuna dikkat çekti ve “Enflasyon düşmesinde, devlet destekleri, vergi indirimleri ve fiyat kontrolleri etkili oldu. Borca dayalı bir rahatlama söz konusu. Bu maliyetler nasıl karşılanacak belirsiz" dedi.

Almanya'da gıda fiyatları temmuz ayında yıllık bazda yüzde 11 arttı ve bir önceki ayda yüzde 13,7 olarak kaydedilmişti.

 

Geri Dön 04 Ağustos 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN