Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Mayıs 2024 Çarşamba

Rekor sayıda kişiye vatandaşlık verdi

Almanya, geçen yıl 157 ülkeden 200 binden fazla kişiyi vatandaşlığa kabul etti. Türk vatandaşları, Suriyelilerin ardından ikinci sırada yer aldı.

Federal İstatistik Dairesi (Destatis) verilerine göre, 2023'te 200 bin 100 kişi Alman vatandaşlığına geçti. Bu, 2000 yılından beri kaydedilen en yüksek sayı olup, bir önceki yıla kıyasla yüzde 19'luk artış anlamına geliyor.

Yeni vatandaşların yaş ortalaması, Almanya ortalamasından 15 yaş daha genç

2023'te 157 farklı ülkeden kişiler Alman vatandaşlığı aldı. İlk beşte sırasıyla Suriye, Türkiye, Irak, Romanya ve Afganistan uyruklular bulunuyor. Yeni vatandaşlar, Almanya nüfusunu gençleştirdi. Bu kişilerin ortalama yaşı 29 olup, Alman nüfusunun ortalaması olan 44'ten oldukça düşük.

Türkiye'den vatandaşlık alanların oranı yüzde 25 azaldı

Vatandaşlığa kabul edilenlerin çoğunluğunu erkekler oluşturdu, kadınların oranı yüzde 45'te kaldı. Vatandaşlık alan Suriyeli sayısı yüzde 56 artışla 75 bin 500 oldu. Türkiye ve Irak'tan ise ayrı ayrı 10 bin 700 kişinin vatandaşlık başvuruları kabul edildi. Türkiye'den vatandaşlık alanların oranı önceki yıla göre yüzde 25 azaldı. Ukrayna'dan vatandaşlığa geçenlerin sayısı ise yüzde 6 artışla 5 bin 900 oldu.

Geri Dön 29 Mayıs 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN