Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Maliye Bakanı: Almanya'da çok az çalışılıyor - 18 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
28 Mart 2024 Perşembe

Rapor: Alman ekonomisi zor durumda

Almanya'nın önde gelen beş ekonomi düşünce kuruluşu, ülke ekonomisine ilişkin çarpıcı tespitler içeren bir rapor yayımladı.

Almanya'da beş önde gelen ekonomi düşünce kuruluşu - DIW, Ifo, IfW Kiel, IWH, ve RWI - ülkenin ekonomi politikasındaki devam eden belirsizliklerin şirketlerin yatırımlarını olumsuz etkilediğini vurgulayarak, 2024 yılı için GSYH büyüme tahminini yüzde 1,3'ten yüzde 0,1'e düşürdüklerini açıkladı. Ayrıca, 2024-2025 dönemine ilişkin daha önce yapılan büyüme tahminlerini de güncellediler. "Alman ekonomisi zor durumda: Borç freni reformu her derde deva değil" adlı raporlarına göre, bu yıl için büyüme tahmini ciddi bir şekilde revize edilirken, gelecek yıl için büyüme beklentisi de yüzde 1,5'ten yüzde 1,4'e düşürüldü. 

Kuruluşlar, istihdam edilen kişi sayısının bu yıl 45 milyon 933 binden 46 milyon 117 bine yükseleceğini ancak işsizlik oranının da 2024'te yüzde 5,7'den yüzde 5,8'e yükseleceğini öngörüyor. 2024'te işsiz sayısının hafif bir artışla 2,69 milyona çıkacağı tahmin edilirken, 2025 için bir düşüş öngörülüyor. Aynı zamanda, yıllık enflasyonun bu yıl yüzde 5,9'dan yüzde 2,3'e düşmesi ve gelecek yıl yüzde 1,8'e gerilemesi bekleniyor. Enflasyonda beklenen düşüşe rağmen, fiyat artışlarının yine de insanların alım gücü üzerinde baskı oluşturacağı tahmin ediliyor.

Düşünce kuruluşlarının ortak açıklamasında, korona salgını öncesine göre ekonomik üretimin biraz daha yüksek bir seviyede olduğu belirtildi. Ancak, "O tarihten bu yana Almanya'da verimlilik artışı durma noktasına geldi" yorumu yapıldı. Açıklamada, ilkbaharda ekonominin toparlanmaya başlamasının beklendiği, ancak genel ivmenin büyük olmasının beklenmediği ifade edildi. Belirsizliklerin şirketlerin yatırımlarını baskıladığına ve gelecek yıl beklenen toparlanmaya rağmen yatırımların 2017 yılı seviyesinde kalmasının muhtemel olduğuna dikkat çekildi.

Rapor, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı adına yılda iki kez yayınlanıyor ve Alman hükûmetinin ekonomik tahmini için temel teşkil ediyor. Bu da kamu bütçelerinin hazırlanması için zemin oluşturuyor.

Geri Dön 28 Mart 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN