Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da güvenlik endişesi: On binlerce holigan geliyor - 19 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Ocak 2024 Çarşamba

Protestolar sonrası AfD'nin üye sayısı arttı, oyu azaldı

Potsdam'daki aşırı sağcıların toplantısının ifşa olmasının ardından, Almanya'daki aşırı sağ karşıtı mitingler sonrası AfD'nin üye sayısı arttı. Buna karşın oy oranı ise düştü.

Protestolar sonrası AfD'nin üye sayısı arttı, oyu azaldı

Almanya genelindeki aşırı sağ karşıtı protestolar, Almanya için Alternatif (AfD) partisinin üye sayısında artışa neden oldu. Medya kuruluşu Correctiv'in ortaya çıkardığı habere göre, Almanya'da yaşayan yerleşik yabancıların geri gönderilmesini öngören "tersine göç" planına destek veren toplantıya AfD ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyelerinin katılması, ülke çapındaki protestolara rağmen AfD'nin üye sayısına olumsuz bir etki yapmadı. 10 Ocak ile 22 Ocak tarihleri arasında yaklaşık 1.400 yeni üye başvurusu alındı. AfD Sözcüsü, toplam üye sayılarının 41 bine ulaştığını ifade etti.

Sahra Wagenknecht, Sağduyu ve Adalet İttifakı Başkanı, protestoların AfD'yi genel anlamda zayıflatılmasını beklemiyor. Wagenknecht, AfD'nin gücünün Berlin'deki politikanın felaket olmasından kaynaklandığını belirterek, protestoların asıl sorumlusunun federal hükûmet olduğunu savundu.

Üye sayısı arttı ama oy oranı düştü

Almanya'daki aşırı sağ karşıtı protestolar, AfD'nin oy oranında 1,5 ila 2 puanlık bir düşüşe neden oldu. Bild gazetesi için INSA tarafından yapılan ankete göre, AfD'nin destek oranı yüzde 21,5'e geriledi. RTL/ntv adına Forsa tarafından gerçekleştirilen ankette ise destek yüzde 20 olarak belirlendi. Ancak, bu durumun trafik ışığı koalisyonu lehine olmadığı belirtiliyor. Başbakan Olaf Scholz'un hükûmetinin oy oranı yüzde 31'e düşerken, CDU/CSU hâlâ birinci parti konumunda. Anketlerdeki sonuçlara bakarak, herhangi bir koalisyon senaryosunda Birlik olmadan hükûmet kurulamıyor.

Geri Dön 24 Ocak 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN