Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
03 Aralık 2022 Cumartesi

Oturum iznine kolaylık: Federal Meclis onayladı

Almanya’da göçmen politikası gündemde. Son olarak koalisyon tarafından hazırlanan oturum iznine kolaylık sağlaması öngörülen tasarı Federal Meclis’ten geçti.

Oturum iznine kolaylık: Federal Meclis onayladı

Federal Meclis, sığınma talebi reddedilen ancak çeşitli sebeplerden dolayı ülkelerine gönderilemediklerinden ‘müsamaha gösterilen’ göçmenlere oturum hakkının yolunu açacak tasarıyı kabul etti. Meclis’te yapılan oylamada 371 lehte, 227 aleyhte ve 57 çekimser oy çıktı.

Taggeschau’da yer alan habere göre; koalisyon vekillerinin tamamı lehte oy kullandı, CDU/CSU ise büyük çoğunlukla aleyhte oy verdi. Birlik partilerinden 20 vekil ise çekimser oy verdi.

Tasarıda neler var?

Meclis’ten geçen tasarıda baraj olarak 31 Ekim 2022 tarihi belirlendi. Bu tarihe kadar en az 5 yıl Almanya’da yaşamış kişiler eğer bu dönemde suça karışmadıysa uzun süreli oturum koşullarını yerine getirebilmek için 18 aylık süreye sahip olacak. Bu şartlar arasında yeterli Almanca bilgisi ve maddi olarak hayatını idame ettirebilme bulunuyor. Eğer şartlar yerine getirilemezse 18 ay sonunda bu kişiler ‘müsamaha gösterilenler’ statüsüne dönecek. Bu tasarıdan 136 bin kişinin etkilenmesi bekleniyor.

Birlik’ten tepki

CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Andrea Lindholz, yasa tasarısıyla ilgili eleştirisinde hükûmeti Almanya’da kalmaya ‘kötü teşvikler’ vermekle suçladı. Lindholz, ideolojik sebeplerle ülkelerine geri gönderilmeyi istemeyen ‘yanlış insanların’ ödüllendirildiğini savundu ve iyi entegre olmuş kişiler için yeterince istisna ve çözümün olduğunu söyledi.

Geri Dön 03 Aralık 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN