Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
27 Ekim 2023 Cuma

Otoyolların kabusu: 'Hayalet' sürücüler

Yapılan araştırmaya göre, ters yönde gitmekten kaynaklı kazaların yüzde 40'ından fazlasını 75 yaş üstü sürücüler yapıyor. Uzmanlar, konuya ilişkin uyarılarda bulundu.

Almanya'da ters yönde giden sürücüler, yaygın hâle geliyor. Sigorta şirketlerine yönelik kaza araştırmaları merkezinin (UDV) son raporuna göre, bu tür kazaların yüzde 40'ından fazlasını 75 yaşın üzerindeki sürücüler yaptı. Uzmanlar, yaşlı sürücüler arasında kafa karışıklığı ve demansın ters yönde sürmeye yol açtığını, genç sürücülerde ise intihar veya polisten kaçma düşüncelerinin bu tür davranışlara neden olduğunu belirtti. En düşük ters yönde giden sürücü grubunu ise 24 yaşın altındaki yeni sürücüler oluşturuyor.

"Kesinlikle U dönüşü yapmayın"

Uzmanlar, yanlış yönde gitme olaylarının çoğunun kavşaklardan, dinlenme tesislerinden veya benzin istasyonlarından yanlış yönde ayrılan sürücüler tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Sigorta uzmanı Alexander Held, bu tür durumlarla karşılaşıldığında hemen aracın dörtlülerini yakmanın, uygun bir yere çekip polisi aramanın önemli olduğunu ve kesinlikle otoyolda U dönüşü yapmamanın tavsiye edildiğini vurguluyor. Held, "Birçok kaza, bu tür dönüşler sırasında meydana gelir" diye ekledi.

Aynı şekilde, diğer sürücülerin ters yönde gittiğinin fark edilmesi hâlinde hemen polise bildirimde bulunulması gerektiği de raporda belirtildi. Araştırmaya göre, son yıllarda ters yönde sürüş nedeniyle toplam 224 kaza meydana geldi.

AB'nin ehliyet reformu

Avrupa Birliği, milyonlarca sürücüyü etkileyebilecek bir 'ehliyet reformu' üzerinde çalışıyor. Tasarıda özellikle yeni sürücüler ve yaşlılar için bazı kısıtlamalar öngörülüyor.

Avrupa Parlamentosu Ulaştırma ve Turizm Komitesi tarafından ele alınan tasarının hayata geçmesi durumunda birçok sürücü için ek maliyetler doğabilir. Tasarının en dikkat çekici değişikliklerinden biri yaş gruplarına göre hız sınırları getirmesi. Tasarı, yeni ehliyet alan acemi sürücüler için saatte 90 kilometre hız sınırı öneriyor. Böylece yeni sürücülerin bazı otoyollara veya sol şeride çıkması sınırlanabilir. Tasarıya göre, acemi sürücüler, gece yarısından sabah 06.00'ya kadar araç kullanamayabilirler.

Tasarının kabulülü hâlinde, ehliyet süreleri sırasıyla 60 yaşından büyükler için 7 yıl, 70 yaşından büyükler için 5 yıl ve 80 yaşından itibaren 2 yıl olarak kısıtlanacak. Bu sürelerin sonunda ehliyet sahipleri, kapsamlı tıbbi ve psikolojik muayenelerden geçtikten sonra ehliyetlerini yenilemek için masrafları kendileri karşılamak zorunda kalacak.

Geri Dön 27 Ekim 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN