Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Mayıs 2024 Cumartesi

Orangutan, tedavi için şifalı bitki kullandı

Almanya'daki Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsü ve Endonezya'daki bilim insanları, bir orangutanın yarasını iyileştirmek için şifalı bir bitki kullanmasını ilk kez kayıt altına aldı. 

Orangutan, tedavi için şifalı bitki kullandı

Bu gözlem, Endonezya'nın Güney Açe bölgesinde bulunan Gunung Leuser Milli Parkı'nda 2022 yılında gerçekleşti. Rakus adı verilen bir Sumatra orangutanı, insanlar tarafından ağrı ve iltihap tedavisinde kullanılan bir bitkinin yapraklarını toplayıp çiğnedi ve daha sonra bu bitki özlerini sağ yanağındaki yaraya uyguladı. Araştırmacılar, Rakus'un çiğnenmiş bitkiyi bandaj gibi kullanarak yarayı kapattığını ve yaranın bir ay içinde sorunsuz şekilde iyileştiğini belirtti.

Biyolog Isabelle Laumer, vahşi bir hayvanın güçlü bir şifalı bitkiyi doğrudan yaraya uyguladığının ilk kez gözlemlendiğini ifade etti. Araştırmacılar, bu bitkinin orangutanlar tarafından nadiren tüketildiğini ve 30 yıldır izlenen parkta daha önce benzer bir davranışın gözlemlenmediğini vurguladı. Araştırmayı yürüten Caroline Schuppli, Rakus'un bu davranışı parkın dışında yaşayan hayvanlardan öğrenmiş olabileceğini ve yarayı muhtemelen başka bir orangutanla kavgada aldığını belirtti.

Geri Dön 04 Mayıs 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN