Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
16 Şubat 2023 Perşembe

Öğretmen açığı büyüyor: Bakan, ‘endişe verici’ dedi

FDP’li Eğitim Bakanı Bettine Stark-Watzinger, öğretmen açığının ‘endişe verici’ olduğunu söyledi. Bakana göre eyaletler üzerine düşeni yapmalı.

BILD’e konuşan FDP’li bakan, “Öğretmen açığı giderek daha dramatik boyutlara ulaşıyor. Eyaletler üzerine düşeni yapmalı” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte CDU/CSU Eğitim Politikaları Sözcüsü Thomas Jarzombek ise, federal hükûmeti eyaletlere destek vermeye çağırdı. Jarzombek, “Öğretmen olmak isteyenler için bürokrasi hafifletilebilir.” yorumunda bulundu. CDU Sözcüsü, ek olarak okullarda yapay zekadan daha fazla faydalanılması gerektiğini, bu alanda yatırımların artırılmasını savundu. 

Öğretmen açığı ne durumda?

Saksonya Eğitim Bakanlığı raporlarına göre, eyalette tam zamanlı 33 bine yakın eğitimci bulunuyor. Ancak neredeyse 6 bini hastalık ya da özel sebeplerden dolayı görevini yapamıyor. Eğitim Bakanları Konferansı’nda yayımlanan raporlara göre, Almanya’da 2026 yılına kadar 30 bin öğretmen açığı olacağı tahmin ediliyor.

Bir okulda 4 gün eğitime geçildi

Aşağı Saksonya’da bir ilkokul, öğretmen eksiği nedeniyle haftada dört gün eğitime geçilmişti. Okul Aile Birliği ise eyalet yönetimini öğretmen açığına karşı harekete geçmemekle suçlamıştı. Aşağı Saksonya Eğitim Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamadaysa haftada 4 günlük eğitimin kesinlikle masada olmadığı, söz konusu okulda sınıfların birleştirileceği, okula yardımcı öğretmenler atanabileceği bildirildi.

Geri Dön 16 Şubat 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN