Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Mayıs 2024 Çarşamba

Öğrencilerin matematik seviyesi 1 yıl geriye düştü

Prof. Dr. Köller'in araştırmasına göre; matematik ve doğa bilimlerinde, bugünün 15 yaşındaki öğrencisi, 10 yıl öncenin 14 yaşındaki öğrencisinden daha kötü durumda.

Öğrencilerin matematik seviyesi 1 yıl geriye düştü

Almanya'da Eğitim Araştırmacısı Prof. Dr. Olaf Köller, MINT Genç Yetenek Barometresi'nde yaptığı analizlerde, gençlerin matematik ve doğa bilimlerinde neden giderek daha kötü hâle geldiğini irdeledi. PISA 2022 verilerine göre, 9. sınıf öğrencileri, 2012'ye kıyasla öğrenmede bir yıldan fazla geride. Bu, bugünün 15 yaşındaki öğrencilerinin, 10 yıl önceki 14 yaşındaki öğrencilere göre daha kötü olduğunu gösteriyor.

Özellikle düşük performans gösteren 15 yaşındaki öğrencilerin oranı, 2012'de yaklaşık yüzde 17 iken 2022'de yüzde 29'a çıktı. Yüksek performans gösteren öğrencilerin oranı ise yarıya inerek 2022'de sadece yüzde 9 oldu.

Prof. Dr. Köller, performanstaki bu düşüşün nedenlerini öğretmenler, ebeveynler ve toplumun geneli olarak belirtiyor. Köller, performansa yönelik istekliliğin azalmasının da bir sorun olduğunu ifade ederek, "Performans toplumundan boş zaman toplumuna geçiyoruz" dedi. Ebeveynlerin, okuldaki standartların çok yüksek olduğundan şikayet ettiğini ve öğretmenlerin düşük performansları görmezden gelmeye daha istekli olduğunu belirtti.

Köller ayrıca göçün de önemli bir faktör olduğunu vurguladı. 2015 ve 2016 yıllarında göç nedeniyle uyum sağlayamayan birçok öğrencinin dil açısından dersleri takip edemediğini söyledi.

İşlerin nasıl iyileştirilebileceğine dair Köller, matematiğin öneminin açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtti. Eğitim şirketlerinde, iklim değişikliği veya korona salgını gibi güncel konularda matematiğin önemi vurgulanmalı. Konu heyecan verici olmalı ve öğrencileri tartışmaya sevk etmeli. Gençlerin matematiği günlük hayatta uygulamaları sağlanmalı. Derslerin hayatlarıyla bağlantılı olduğunu öğrenirlerse, bu onların motivasyonunu artıracaktır.

Geri Dön 22 Mayıs 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN