Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
21 Mart 2024 Perşembe

Öğrenci evleri kiraları cep yakıyor

Almanya'da ev kiralarının yükselişinden en çok öğrenciler muzdarip. Araştırmalara göre öğrenciler, üniversite seçerken artık ev kiralarını da dikkate alıyor.

Öğrenci evleri kiraları cep yakıyor

Almanya'da ev kiralarının artışı, özellikle öğrenciler üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Moses Mendelssohn Enstitüsü'nün araştırmasına göre, 2024 yaz döneminde öğrencilere yönelik paylaşımlı evlerdeki oda kiraları en yüksek olan şehirler sırasıyla Münih (760 avro), Frankfurt (670 avro), Berlin (650 avro), Hamburg (610 avro) ve Köln (560 avro) olarak belirlendi. Buna karşın, en uygun fiyatlı şehirler ise Erfurt (349 avro), Jena (348 avro), Magdeburg (343 avro), Halle (325 avro) ve Chemnitz (288 avro) oldu.

Almanya genelinde öğrenci odası kiralarının ortalama maliyeti 479 avro olarak hesaplanırken, BAföG konut yardımının sadece 360 avro olması, öğrencilerin büyük bir kısmının bu yardımla uygun fiyatlı bir oda bulmasını neredeyse imkansız hâle getiriyor.

Alman Öğrenci Birliği Başkanı Matthias Anbuhl durumu, öğrencilerin artık hangi üniversitede okuyacaklarına değil, hangi şehirdeki kiralara dayanabileceklerine göre karar vermeleri gerektiği şeklinde eleştirerek, bu durumun gençlerin özgürlüğünü ciddi şekilde kısıtladığını ve eğitim politikasındaki bu durumun bir sefalet olduğunu belirtti.

Araştırma, uzaktan eğitim ve açık öğretim üniversiteleri hariç, en az 5 bin öğrencisi olan Almanya'daki tüm üniversiteleri kapsamakta ve ülkedeki yaklaşık 2 milyon 774 bin öğrencinin yaklaşık yüzde 89,4'ünün bu verilere dahil olduğunu ortaya koyuyor.

Geri Dön 21 Mart 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN