Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Nisan 2024 Perşembe

Nükleer santrallerin kapanması Almanya'ya pahalıya patladı

Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nden Prof. Dr. Manuel Frondel, nükleer santrallerin kapatılmasının milyarlarca avroluk net refah kaybı anlamına geldiğini vurguladı.

Almanya, nükleer enerjiden aşamalı olarak çıkış kararı aldıktan bir yıl sonra, Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck (Yeşiller Partisi), tüm korku senaryolarının gerçekleşmediğini söyledi. Habeck, elektrik arzının güvende kaldığını, elektrik fiyatlarının nükleerden çıkıştan sonra bile düştüğünü ve CO₂ emisyonlarının da azaldığını belirtti.

Nükleer enerjinin maliyeti

Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nden Prof. Dr. Manuel Frondel, Bild gazetesine verdiği demeçte, nükleer santrallerin çalışmaya devam etmesi durumunda, Almanya'daki elektrik fiyatlarının şu anki seviyeden daha düşük olacağını söyledi. Frondel, nükleer santrallerin son yıllarda kapatılmasının, Almanya için milyarlarca avroluk net bir refah kaybı anlamına geldiğini vurguladı.

Elektrik ithalatı artışı

Frondel ayrıca, uygun maliyetli nükleer enerjiyi kendileri üretmek yerine, giderek artan oranda yurtdışından, özellikle Fransa'dan nükleer enerji ithal etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Elektrik fiyatlarının geleceği

İktisatçı Prof. Dr. Veronika Grimm ise, düşen üretim maliyetlerine rağmen elektrik maliyetlerinin önümüzdeki birkaç yılda düşmeyeceğini, 2040 yılına kadar biraz artacağını (8,11 sent/kWh) tahmin ediyor.

Almanya, 2002'den bu yana ilk kez 2023'te yeniden net elektrik ithalatçısı oldu. Yani, ihraç ettiğinden 12 milyar kilovatsaat (kWh) fazla elektrik ithal etti. Almanya 2022 yılında ise net 29 milyar kWh elektrik ihracatı gerçekleştirmişti.

Geri Dön 18 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN