Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
19 Ekim 2022 Çarşamba

Nükleer santrale destek ve tepkiler

Şansölye Olaf Scholz’un nükleer santralleri nisana kadar çalıştırma kararına tepki ve destek açıklamaları geldi.

Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, dün akşam katıldığı ARD yayınında, Başbakan Scholz’un kararını kabul edeceğini açıkladı.

Yeşiller kırgın ama kabulleniyor

Yeşiller Partisi karardan dolayı biraz kırgın olsa da, bardağın dolu tarafını görmeye çalışıyor. Yeşiller Partisi Fraksiyon Başkanı Britta Haßelmann, temkinli "Nisan 2023'te nükleerden çıkışın bağlayıcı olması iyi bir şey” dedi ve kararın aynı zamanda nükleerden çıkışta geri adım atılmayacağının bir onayı olduğunu vurguladı. Hasselmann, “Böylece, artık enerji arz güvenliği, şebeke istikrarı, yenilenebilir enerjilerin genişletilmesi, enerji tasarrufu ve enerji verimliliği sorunlarına yeniden odaklanabiliriz” dedi. Hasselmann, Şansölye'nin kararından önce Yeşiller ile herhangi bir müzakere yapılmadığını ekledi.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck, daha önce Yeşillerin hükûmete sadık kalacağını düşündüğünü söylemişti. Bakan Habeck, tagesthemen’a verdiği röportajda, "Almanya ve Avrupa ciddi bir kriz içinde. Hükûmeti bu durumda riske atmak bana hiç de orantılı görünmüyor” demişti.

Tartışmalı Emsland nükleer santralinin de bulunduğu Aşağı Saksonya’nın Yeşiller Meclis Grubu ise, Scholz’un kararını ‘gereksiz, yanlış ve son derece rahatsız edici’ olarak nitelendirdi. 

Yeşillerli eski liderlerinden ve Eski Federal Çevre Bakanı Jürgen Trittin ise Scholz’un kararına tepki gösterdi. Trittin, “Kararın teknik olarak haklı bir yanı yok, bu stres testi kapsamında değil, siyasi olarak da son derece şüpheli" dedi.

FDP kararı destekliyor

FDP elbette kararı memnuniyetle karşıladı ve FDP lideri ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, Başbakan Scholz’un kararına partisinin ‘tam destek’ verdiğin söyledi. Lindner, "Bu kış, tüm enerji tesislerinde üretime devam edilmesi ülkemizin ve ekonomimiz için hayati öneme sahip" dedi. Lindner, ”Söz konusu olan, ülkemize verilen zararı önlemek, yüksek enerji fiyatlarını düşürmek ve elektrik kesintilerinin önüne geçmekse, kırmızı çizgim olamaz. Partizanlık yapmıyorum” diye konuştu. 

SPD Meclis Grup Başkanı Katja Mast ise, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Şansölye yetkisini kullanıyor ve nükleer enerji için uygun, pragmatik bir çözüm sunuyor. Şimdi tüm enerjimizi yenilenebilir enerjinin genişletilmesine harcamamız gerekiyor” dedi. Mast, ”Siyasi tartışmalardan çok enerji arzının nasıl güvence altına alınacağına ve fiyatların nasıl düşürüleceğine odaklanmalıyız” ifadelerini kullandı.

CSU ve AfD kararı yetersiz buldu

CSU lideri Markus Söder ise hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Söder, "Sorun sadece ertelendi. Önümüzdeki yıl için elektrik kesintisi tehlikesi hâlâ devam ediyor” dedi. AfD’li Leif-Erik Holm de Söder ile aynı düşüncede. Holm da, önümüzdeki kış sorunun yine ortaya çıkacağı görüşünde. 

Sol Parti'den 'ego' açıklaması

Sol Parti Federal Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch, Scholz'un kararını ‘absürt bir karalama tiyatrosu’ olarak nitelendirdi. Funke medyaya verdiği demeçte Bartsch, “Bu, yalnızca Habeck ve Lindner'ın egolarıyla ilgiliydi" dedi.

Çevre örgütleri tepkili

Çevre örgütlerinden de eleştiriler geldi. Greenpeace, nükleer santrallerin işletme sürelerinin uzatılmasını ‘kabul edilemez bir risk’ olarak; Deutsche Umwelthilfe ise kararı ‘gereksiz ve tehlikeli’ olarak nitelendirdi.

Geri Dön 19 Ekim 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN