Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Ocak 2024 Pazartesi

Noel ateşkesi bitti, grevler başlıyor

Almanya’da demiryollarında ‘Noel ateşkesi’ sona erdi. Demiryolu emekçileri, 2 günlük uyarı grevine gidecek.

Noel ateşkesi bitti, grevler başlıyor

Deutsche Bahn (DB) ile Makinistler Sendikası (GDL) arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma çıkmadı. Bunun üzerine GDL, yük trenlerinde yarın saat 18.00’da, yolcu trenlerindeyse 10 Ocak saat 02.00’da greve başlayacaklarını duyurdu. Uyarı grevi iki gün sürecek ve 12 Ocak 18.00’da sona erecek. Bu grev, son üç ayda yapılan üçüncü grev olacak.

Ne olmuştu?

GDL, Noel tatilinde grev yapmayacaklarını ancak 8 Ocak’ta Noel barışının sona ereceğini duyurmuştu. Sendika üyelerinin yüzde 97’si, süresiz grev için ‘evet’ oyu kullandı. şveren, sendikanın 40 bin üyesiyle bir kooperatif kurup ‘hem işveren hem işçi temsilcisi hâline geldiğini’ iddia ederek GDL’nin toplu sözleşme yetkisinin iptal edilmesi talebiyle mahkemeye başvurdu.

Daha önce de 15-16 Kasım tarihlerinde 20 saatlik, 7 Aralık’ta ise 24 saatlik grevler yapılmıştı.

Sendika ne istiyor, işveren ne teklif ediyor?

GDL, başta makinistler olmak üzere DB çalışanlarının maaşlarına aylık 555 avro zam ve enflasyonla mücadele için tek seferlik 3 bin avroya kadar ödeme talep ediyor. Aynı zamanda, ücretlerde hiçbir kesinti olmadan haftalık çalışma saatlerinin 38 saatten 35’e indirilmesi talep ediliyor.

DB ise bu talepleri reddetti. İşçilere yüzde 11 zam ve 2 bin 850 avroya kadar enflasyon telafi ikramiyesi teklif etti.

Geri Dön 08 Ocak 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN