Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'dan Türkiye'ye vize kolaylığı sözü - 19 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Mart 2024 Cuma

Nitelikli iş gücü Almanya’dan kaçıyor

Almanya'da yükselen aşırı sağ, iş dünyasını da vurdu. Teknoloji ve yenilenebilir enerji gibi sektörlerde çalışan firmalar, yabancı yetenekleri çekmede zorlanıyor.

Almanya'da yükselen yabancı düşmanlığı, özellikle teknoloji ve yenilenebilir enerji gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaların uluslararası yetenekleri çekme ve elde tutma çabalarını olumsuz etkiliyor. Dresden merkezli SolarWatt firmasının yöneticisi Detlef Neuhaus, yabancı çalışanların ülkede kendilerini güvende ve rahat hissetmedikleri için Almanya'yı terk etme kararı aldıklarını belirtiyor. Bu durum, ülkedeki sosyal atmosferin kötüleşmesinin doğrudan bir sonucu olarak görülüyor. 

Benzer şekilde, Chemnitz’de faaliyet gösteren CAC Engineering kimya şirketinin genel müdürü Jörg Engelmann, son bir yıl içerisinde yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık sebebiyle 40 yabancı çalışanlarından beşinin işten ayrıldığını açıklıyor. Engelmann ve diğer işverenler, bu konuda ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını fakat koruma sağlamalarının sınırlı olduğunu ifade ediyor.

Chemnitz'deki bir diğer yazılım şirketi FDTech'in genel müdürü Karsten Schulze ise, yabancı düşmanlığının sadece Doğu Almanya veya Chemnitz ile sınırlı olmadığını, Almanya'nın her yerinde ve hatta Avrupa genelinde bir sorun olduğunu vurguluyor. Community4You şirketinin yöneticisi Lavinio Cerquetti de benzer görüşleri paylaşarak, bazı yabancı çalışanların Almanya'nın diğer bölgelerine taşınmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

Federal İçişleri Bakanlığı'nın verileri, 2013'ten 2022'ye kadar yabancı düşmanlığı kaynaklı suçların üç kat artışla 10 bin vakaya ulaştığını gösteriyor. Ülke genelinde artan bu eğilim; nitelikli iş gücü açığının 2035 yılında 7 milyona ulaşması beklenirken, Alman şirketlerinin uluslararası yetenekleri çekme ve elde tutma kapasitelerini ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu durum, Almanya'nın küresel rekabetçiliği ve ekonomik istikrarı için önemli zorluklar yaratıyor.

Geri Dön 29 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN